Milana Kohoutka uváděl do funkce tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Rychetský. Ten dnes předsedá Ústavnímu soudu, který rozhodl, že komunistickou minulost soudců není možné tajit.

Milana Kohoutka uváděl do funkce tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Rychetský. Ten dnes předsedá Ústavnímu soudu, který rozhodl, že komunistickou minulost soudců není možné tajit. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Připište mě na seznam komunistů, žádá předseda ústeckého soudu

  • 60
Předseda Krajského soudu v Ústí nad Labem Milan Kohoutek je dalším soudcem, který chce po ministerstvu spravedlnosti, aby opravilo svůj seznam soudců s komunistickou minulostí. Ale zatímco jeho kolegové dosud chtěli vesměs vyškrtnout, Kohoutek chce na seznam naopak připsat.

"Předseda Krajského soudu v Ústí nad Labem informoval ministerstvo spravedlnosti o tom, že není na seznamu soudců, kteří byli členy KSČ. Tuto informaci nechce žádným způsobem zatajovat. Ministerstvo tuto informaci zaregistrovalo a jeho jméno doplní do seznamu," řekla mluvčí soudu Irena Jeřábková.

Kohoutek je výjimkou. Někteří soudci totiž své členství v KSČ při sepisování čestného prohlášení pro ministerstvo dokonce zatajili. Další již naopak ministerstvo muselo vyškrtnout, protože je na seznam napsalo neprávem.

SEZNAMY MINISTERSTVA SPRAVEDLNOSTI

Aktuální k 9. lednu 2011

Kohoutek již minulý týden nechtěl komentovat skutečnost, že podle seznamu, který ministerstvo zveřejnilo, dnes někteří bývalí komunisté na soudech dokonce sedí i na velmi důležitých postech.

„Nezlobte se, ale nebudu to komentovat. Mám k tomu své důvody. Nechci ale říci, jaké to jsou,“ řekl na dotaz MF DNES.

Podle ministerského seznamu na severu Čech soudí 56 lidí, kteří byli členy předlistopadové KSČ. Pět ze soudců - bývalých komunistů jsou dnes místopředsedy soudů v Ústeckém kraji, jedna žena okresnímu soudu šéfuje a další dva řídili další okresní soudy v kraji v minulosti. V předlistopadové KSČ bylo i 38 státních zástupců, kteří nadále činnost vykonávají.

Mezi zveřejněnými je i Josef Huťka z litoměřického soudu, jehož jméno a portrét figuroval na loňské výstavě umělecké skupiny Pode Bal o komunistech v justici. Huťka byl předsedou senátu vojenského soudu, který v roce 1982 ve Strašicích poslal za pobuřování na 18 měsíců do vězení vojína a signatáře Charty 77 Petra Pospíchala. Muž se podle soudu „netajil svým záporným postojem k činnosti komunistů.“

,