Vladislav Větrovec byl již jednou v podobném případu odsouzený na devět let, rozsudek ale není pravomocný.

Vladislav Větrovec byl již jednou v podobném případu odsouzený na devět let, rozsudek ale není pravomocný. | foto: Martin Adamec

Případ podvodných konkurzů se vrací na začátek, rezignovala soudkyně

  • 4
Soud s podnikatelem Vladislavem Větrovcem, který se zpovídá z účasti na konkurzních podvodech, se vrací na začátek. Musí ho totiž převzít jiný soudce. Větrovec je spolu s konkurzním správcem Josefem Vavřičkou obžalovaný z tunelování bankrotujících firem.

Kauzu považovanou za druhý proces s konkurzní mafií řešila od loňského března litoměřická soudkyně Jana Márová, která na podzim po kritice za jiná pochybení rezignovala a ke konci března odejde z funkce (proč Márová musela odejít, čtěte zde). Je proto jasné, že případ nestihne dořešit.

"Případ přebral nový soudce Vlastimil Nedvěd, který nařídil první jednání na 22. března," potvrdila mluvčí litoměřického soudu Alena Herčíková.

Výměna soudce znamená, že případ začíná úplně nanovo, i když může soudce za určitých okolností použít některé materiály z předchozích projednávání. Těch ale mnoho není.

Soud sice začal už před rokem, od té doby se ale konalo jen několik úvodních jednání. Pak se Větrovec s Vavřičkou začali střídavě omlouvat kvůli zdravotnímu stavu. Větrovce například bolely několik měsíců zuby, Vavřička se zase choval, jako by byl nedoslýchavý (o průtazích čtěte zde).

Soudkyně jejich omluvenkám vesměs vyhověla, i když státní zástupce v pozdější fázi oponoval, že obžalovaným ve skutečnosti není nic vážného.

Z firem v konkurzu mizely miliony za předražené služby

Obžaloba viní Větrovce a Vavřičku z vyvedení 39 milionů korun ze dvou severočeských firem. Litoměřická potravinářská společnost Melbro spadla do konkurzu na přelomu let 2000 a 2001, českolipská Autostar Velimex v roce 2002.

Obě převzal jako správce Vavřička, který z nich podle policejního vyšetřování následně vyváděl peníze přes fingované faktury a předražené smlouvy. Například šlo o smlouvy na právní poradenství, vymáhání pohledávek a zajištění ochranky, obžaloba ale zahrnuje i fingovanou stavbu kanalizace (o tunelování více zde).

Organizátorem byl podle obžaloby Větrovec. Ten už byl na jaře 2010 odsouzený na devět let vězení kvůli své úloze v kauze konkurzní mafie kolem ústeckého soudce Jiřího Berky. Rozsudek ale stále není pravomocný (o prvním odsouzení Větrovce zde).

Na trestním úseku zbyli dva soudci ze sedmi

Jak dlouho se ještě soud s Větrovcem a Vavřičkou potáhne, není jasné. Litoměřický soud má totiž velký nedostatek trestních soudců. "Fakticky zbývají jen dva soudci, kteří berou všechno. Jeden soudce přechází z jiného úseku, ale celkově máme na trestním velké problémy," řekla mluvčí Herčíková.

Původně bylo v Litoměřicích trestních soudců sedm. Dva z nich, Josef Knotek a Ladislav Jelínek, jsou obvinění z přijímání úplatků (více o obvinění zde), Márová končí na vlastní žádost po ministerské kontrole, která po obvinění soudců následovala, další soudce měl už dříve namířeno do důchodu a během jara jen dokončí rozpracované případy. Další soudkyně je dlouhodobě mimo ze zdravotních důvodů.

Další personální posílení trestního úseku závisí na prezidentovi, litoměřický soud navrhl dva možné kandidáty.

,