Na parkovišti v Alejní ulici v centru Teplic předali členové gangu

Na parkovišti v Alejní ulici v centru Teplic předali členové gangu kriminalistům deset škorpionů se zásobníky a tlumiči, pistoli se zásobníkem a tlumičem a kulomet vzor 59 i se schránkou na náboje a nábojovým pásem. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Vyřazené zbraně se likvidují nedostatečně, ukazuje případ gangu

  • 5
Případ nelegálního obchodu se zbraněmi, který řeší soud v Teplicích, ukazuje, jak je snadné v Česku sehnat funkční samopal či kulomet. Podle policie nejsou vyřazené armádní zbraně znehodnocované dostatečně a míří do kriminálního prostředí.

"Vyhláška je nedostatečná. Ukazuje se, že upravit znehodnocenou zbraň tak, aby byla opět schopná střelby jednotlivými náboji i dávkou, není nic složitého," říká teplický státní zástupce Pavel Norek.

Ke kritice se přidává i Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), jenž na vyšetření teplického případu pracoval. "My už dlouhodobě upozorňujeme na problém, že původně znehodnocené zbraně se dostávají zpět do oběhu a míří do kriminálního prostředí," zdůrazňuje mluvčí útvaru Pavel Hanták.

Zmínil přitom dvě hlavní věci, které ÚOOZ nejvíc vadí. Tou první je, že firem, které mohou znehodnocovat zbraně, je podle něj zbytečně moc, a není tak nad nimi pořádná kontrola.

"Nechci říkat, že všechny subjekty to dělají špatně. Ale když se zbraně objevují zpět v oběhu, pak nebyly znehodnoceny tak, jak měly. Protože kdyby se to dělalo, jak ukládá zákon, byl by to nevratný proces. Nejschůdnější cestou by bylo, kdyby zbraně znehodnocoval jejich výrobce. Pak by byla větší jistota, že to udělá pořádně," míní Hanták.

Zbraně se ztrácejí z dohledu

Další potíž je podle něj v tom, že se zbraně ztrácejí z dohledu, byť jsou znehodnocené. "Určitý dohled by byl správný. Nemyslím vysloveně povolení, ale třeba něco na způsob techničáku u auta," říká Hanták.

Armáda se zbraní zbavuje, protože některé už po redukci ozbrojených sil nepotřebuje, jiné stárnou a přestávají být kompatibilní s modernější výzbrojí. "Resort obrany prodává nepotřebné zbraně pouze subjektům, kterým bylo vydáno povolení a kteří jsou držiteli příslušné zbrojní licence," upozorňuje Jiří Caletka z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Před soudem v Teplicích nicméně stojí skupina sedmi lidí vedených dvěma Albánci, která znehodnocené armádní samopaly Škorpion kupovala za 3 až 4,5 tisíce korun. Jeden z obžalovaných je ve své dílně upravoval, aby byly opět funkční. Za každý opravený samopal chtěl 16 tisíc, další obvinění si přidávali také provizi, Albánci je pak dostali za 25 tisíc a dál prodávali za 38 tisíc (podrobnosti o případu zde).

O všem se ale dozvěděla policie a dva kriminalisté vydávající se za obchodníky se zbraněmi od gangu koupili od května do listopadu 2010 osm škorpionů s tlumiči, zásobníky i náboji. Loni v březnu je pak v Teplicích chytila policie při předání deseti samopalů, pistole a kulometu. Hlavním aktérům hrozí až 10 let vězení.