primář mostecké chirurgie Saša Štembera

primář mostecké chirurgie Saša Štembera

Primáře propuštěného kvůli rozhovoru o krizi brání lékařská komora i odbory

  • 1
Lékaře na severu Čech pobouřil postup Krajské zdravotní, která propustila primáře mostecké nemocnice Sašu Štemberu za to, že v rozhovoru pro MF DNES otevřeně komentoval lékařskou krizi. Představenstvo České lékařské komory v Mostě vyzvalo hejtmanku Janu Vaňhovou, aby výpověď prošetřila.

"Pokud je důvodem zmíněný článek, pak tento postup považujeme za nezákonné potlačení svobody projevu, na který má každý občan České republiky právo," uvádí představenstvo mostecké komory ve svém prohlášení.

KRAJSKÁ ZDRAVOTNÍ

Vznikla 1. září 2007 transformací pěti samostatných nemocnic do jednoho celku.

Pět největších nemocnic, spadajících do té doby pod kompetenci krajského úřadu, se tak z příspěvkových organizací stalo odštěpnými závody.

Konkrétně se jedná o Nemocnici Děčín, Masarykovu nemocnici v Ústí nad Labem, Nemocnici Teplice, Nemocnici Most a Nemocnici Chomutov.

Štemberu představitelé Krajské zdravotní propustili za to, že v rozhovoru vyjádřil obavu, že "lékaři to měsíc na pracáku vydrží, ale zdravotnictví se zhroutí a lidé budou umírat". Podle Krajské zdravotní tím hrubě porušil pracovní kázeň a poškodil jméno firmy.

S tím mostecká lékařská komora nesouhlasí a vyzvala Krajskou zdravotní, aby primářovu výpověď stáhla.

"Považujeme vyjádření obavy primáře Štembery za zcela oprávněné, popisující přesně závažnost situace při uzavření chirurgického oddělení nemocnice Most, tak jak je v plánu Krajské zdravotní od 1. 3. 2011," uvedli představitelé komory.

Pozastavují se i nad tím, že Krajská zdravotní primáře vyhodila v době, kdy na mostecké chirurgii podalo výpověď 9 lékařů z 15.

"Při nejasné personální situaci na chirurgickém oddělení nemocnice Most považujeme za hrubou chybu zbavovat se plně kvalifikovaného a nejzkušenějšího chirurga nemocnice s 35 letou praxí," tvrdí.

Za primářem stojí i odbory

Štemberu podporují i lékařské odbory. "Pan primář Štembera neřekl nic, co by komentovalo situaci v Krajské zdravotní. O té nepadlo ani slovo. Byla to obecná věta o zdravotní krizi a jejích důsledcích," říká krajský šéf lékařských odborů Antonín Gabera.

Štembera navíc není jediný, kdo zveřejnil obavu o zdraví a životy pacientů ve vyhroceném sporu mezi vedením odborů a vládou. Před ním to byli zdejší odboráři.

Někteří lidé se proto domnívají, že pravým důvodem výpovědi bylo něco jiného. Třeba to, že Štembera mluvil na policii kvůli údajně předraženým nákupům přístrojů Krajské zdravotní.

"Myslím si, že vyhazov má být zastrašení dalších slušných lidí, kteří by v té souvislosti chtěli něco říct," míní mostecká lékařka a senátorka Alena Dernerová.

Někteří mostečtí chirurgové podle ní zvažovali, že na protest proti vyhazovu primáře Štembery nestáhnou své výpovědi. "To jsem jim rozmluvila a oni nakonec chystají méně násilnou petici, v níž nesouhlasí s odchodem primáře. Já ji samozřejmě podepíšu," dodala Dernerová.

Ve věci primáře Štembery se angažuje i europoslanec Richard Falbr a prezident lékařské komory Milan Kubek. "Volal mi a nabídl ochranu, což znamená, že mohu zdarma využít právníky komory," řekl primář.

Štembera chce výpověď napadnout u soudu. "Žalobu určitě podám," říká jednašedesátiletý chirurg.

,