34 zloděj stihl v Ústí nad Labem vykrást čtyři chaty (ilustrační snímek).

34 zloděj stihl v Ústí nad Labem vykrást čtyři chaty (ilustrační snímek). | foto: Policie ČR

Vloupání do chat přibývá, zloděj v Ústí vykradl během měsíce čtyři

  • 1
Během jednoho měsíce zvládl čtyřiatřicetiletý zloděj vykrást na Střížovickém vrchu v Ústí nad Labem čtyři chaty, způsobil tak škodu za 34 tisíc korun. Zaměřoval se na kabely a sportovní vybavení. Policie ho již obvinila, spoustu jiných krádeží ovšem chataři ani nehlásí. Právě na jaře jich přitom přibývá.

Předjaří je pro vykradače chatek velmi výnosné. Zahrádkáři totiž své objekty s prvními teplejšími dny zbavují zimního zabezpečení, avšak nepobývají v nich ještě tak často, aby zloděje od nezvaných návštěv odradili.

„Z tohoto důvodu také už od prosince realizujeme bezpečnostní opatření Hory. Naše hlídky průběžně kontrolují vytipované rekreační oblasti či obce s chatařskými osadami,“ přibližuje mostecká policejní mluvčí Ludmila Světláková s tím, že na opatření pracují policisté pořádkové policie i dopravní služby.

Vloupání do chat

Vloupání do chat nejčastěji probíhá v prvních třech měsících roku, policie za toto období zaznamená téměř půlku případů spáchaných za celý rok.
Zde je statistika vloupání do chat za rok 2014:

Děčínsko 67
Chomutovsko 42
Litoměřice 61
Lounsko 28
Mostecko 10
Teplicko 16
Ústecko 19

Zdroj: Policie ČR

V březnu vrcholí období, kdy kolem chat v rekreačních oblastech brousí zloději nejčastěji. Loni v tomto měsíci oznámili chataři v Ústeckém kraji 38 vloupání. Celkem došlo loni na území kraje ke 243 vloupáním do chat, přičemž na první tři měsíce roku připadala téměř polovina všech případů.

Nejvíce se v chatách krade na Děčínsku a Litoměřicku

První místa v počtu vloupání do chat a chalup drží tradičně kvůli velkému množství rekreačních oblastí Litoměřicko spolu s Děčínskem. Majitelé chat zdaleka nenahlašují všechny případy, objasněnost těchto případů je totiž nízká. Loni se krajským policistům podařilo objasnit 89 vloupání, tedy třetinu všech nahlášených případů.

Policisté při preventivních akcích chatařům radí nejen jak správně zabezpečit svůj objekt, ale také jak postupovat v případě jeho vykradení. „Základem jsou odolné dveře s kvalitním zámkovým systémem, mříže na oknech a uzamykatelné okenice. Další důležitou zásadou je neponechávat v chatě cenné věci a v jejich okolí pak žebříky či nářadí, které by pachatel mohl využít k vloupání,“ říká mluvčí litoměřického policejního odboru Pavla Kofrová.

S jarem se do chat naváží nářadí i elektronika

S jarem totiž majitelé chat polevují v ostražitosti a navážejí do nich nářadí, rádia, televize i sportovní vybavení. „Účinnou prevencí jsou ale také dobré sousedské vztahy. Pokud někdo bydlí v chatě trvale, může dohlédnout na chalupu svým sousedům,“ připomíná Kofrová.

Majitelé chat by ale měli být připraveni i na možnost, že se na jaře vrátí do vykradeného objektu. Mají-li v chatě nějaké cennosti, měli by si pořídit seznam s jejich sériovými čísly a fotografiemi, aby vyšetřovatelům usnadnili jejich nalezení a identifikaci. Když už k vloupání skutečně dojde, měl by chatař ihned zavolat policii a vyčkat jejího příjezdu.

„Rozhodně by neměl do své chaty vstupovat, hrozí totiž, že je nezvaný host stále uvnitř. Po zlodějích by také před příjezdem policie neměl uklízet. Poničil by tím stopy, které mohou být vodítkem pro policii,“ upozorňuje Pavla Kofrová.