Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Zápach a prach skončí, slibují lovosické fabriky. Lidé si stěžují léta

  • 0
Puch z okolí chemického areálu v Lovosicích, který vadí hlavně lidem v nejbližších vsích Lukavec a Píšťany, by měl na jaře zmizet. Při schůzce se starosty to slíbil generální ředitel Preolu a Lovochemie Petr Cingr. Na zápach si lidé stěžují mnoho let a fabrika se ho stejně dlouho snaží odstraňovat.

"Myslím, že teď se to konečně povede, v dubnu chceme spustit novou technologii," řekl Cingr. Poznamenal, že dodavatel nového zařízení slibuje účinnost až 90 procent a technické podmínky garantují omezení zápachu vznikajícího při zpracování řepkového oleje ze 70 procent.

"Jsme zvědaví, jestli se to povede snížit. Byli bychom jen rádi. Lidé nám zápach pořád připomínají, mluví o něm na každém našem zasedání," říká starosta Lukavce Tomáš Šenfeldr.

Vedle zápachu obyvatele Lovosic a okolí dlouhodobě trápí i prach, a to nejen z průmyslového areálu. Aspoň zčásti by se i jeho množství mělo snížit, a to během dvou let, kdy Lovochemie nahradí ve své uhelné kotelně dva staré kotle jedním novým.

Nový kotel bude mít stejný výkon jako oba staré dohromady, ale bude šetrnější k okolí. Navíc by měl ještě vylepšit dodávky tepla, které Lovochemie vyrábí i pro sousední Lovosice.

"Věříme, že to pomůže k odstranění výpadků. Ty jsou sice jen zřídkavé, ale občas k nim přece jen dojde," podotkl Cingr.

Lovochemie modernizuje výrobu ledku

Rekonstrukce kotelny a odstranění zápachu patří mezi širší investiční akce, které oba závody v příštích dvou letech dokončí. Všechny mají vylepšit samotnou výrobu, nové technologie ale přitom mají i pozitivní dopad na okolí.

To se týká třeba i modernizace provozu na výrobu ledku vápenatého, zkušební provoz chemička zahájí zhruba za rok. Odpadní vody už pak nebudou při odtoku do Labe tolik znečišťovat řeku.

"Všechny naše provozy nyní splňují ekologické limity. Modernější technologie ale budou pro ochranu životního prostředí ještě příznivější," zdůraznil Cingr.

Rozšíření výroby ledku vápenatého od příštího roku či chystaná modernizace další výrobny hnojiv, jež připravuje Lovochemie na další roky, přitom mají zajistit i více pracovních míst. Totéž platí i pro investice Preolu, který bude například nově vyrábět jedlý olej z řepky a bude také potřebovat další pracovníky.

"Lovochemie i Preol v posledních třech letech počty svých zaměstnanců mírně zvyšovaly, v tomto trendu chceme pokračovat," poznamenal Cingr. Dohromady podle něj oba podniky pro své nové provozy přiberou během tří let asi dvacet zaměstnanců.