Dubové přehrážky mají zamezit smývání písku od skal, aby se jejich úpatí neobnažovala a eroze se zmírnila. | foto: Petr Kříž

Ochranáři zpevnili cesty skalního města v Tisé, aby zpomalili erozi

  • 1
Po celém území skalního města v Tisé na Ústecku se objevily desítky dubových přehrážek. Jejich cílem je co nejvíce zbrzdit erozi skal. Pískovec je tu totiž velmi měkký, snadno se drolí. Skalní město je přitom hojně navštěvované turisty a horolezci, kteří k erozi také přispívají.

„Do míst s velkou erozí jsme umístili dubové přehrážky o celkové délce 1 150 metrů, kterými se snažíme zamezit smývání písku od skal, aby se jejich úpatí neobnažovala a eroze skal se zmírnila. Tímto opatřením ji zpomalíme, i když samozřejmě zastavit ji nemůžeme,“ upozorňuje vedoucí Správy CHKO Labské pískovce Petr Kříž.

Eroze totiž probíhá neustále kvůli větru, vodě, mrazu i chemickému zvětrávání. „Díky tomu skalní město vlastně vzniklo,“ poznamenal Kříž.

Projekt stál téměř čtyři miliony korun a byl financován z Operačního programu Životní prostředí. Jeho cílem je erozi co nejvíce zastavit a skalní město co nejdéle zachovat pro další generace.

Kromě úpatí skal byly ochráněny i erozní rýhy, ze kterých byl písek odnášen, a pomocí pískovcových schodů se zpevnil i povrch turistických stezek, které místy také erodují. „Schody nebyly do stezek vytesány, ale byly sem přivezeny a do skal zapuštěny,“ popsal Kříž.

O údržbu se bude starat Tisá

Podle něj by tato opatření měla vydržet hodně dlouho. Poprvé, v menší míře, si je správa CHKO vyzkoušela už před lety. Někde je to ještě vidět, byť přehrážky časem splynuly s terénem, když například zarostly trávou. Ta umělé schody v terénu ještě zpevní.

„Klíčová je pro nás spolupráce s obcí Tisá, která se bude o údržbu přehrádek starat, čehož si velmi ceníme,“ podotkl Kříž.

Skalní město se nachází v katastru obce. „Několik let se staráme o turistické stezky v Tiských stěnách, takže zajištění údržby prvků protierozní ochrany je logickým krokem,“ řekl starosta Jiří Jandásek.

Turisté, kteří do skal vyrazí, si mohou informace o projektu přečíst na dvou velkoplošných tabulích u pokladen. Uvidí zde i fotografie míst před a po skončení projektu.