Busta hlavy Kelta, jeden ze vzácných exponátů pražského Národního muzea.

Busta hlavy Kelta, jeden ze vzácných exponátů pražského Národního muzea. | foto: MAFRA

Kelti u Teplic jedli tetřevy i žáby, ukáže odborník na laténskou dobu

  • 0
Hrách se špekem z vepřového nebo kamzičího masa, houby s řasami, tetřev a žáby. Tak hodovali Keltové, kteří ve starověku obývali značnou část Evropy včetně Česka. Jejich jídelníček přiblíží 26. listopadu v Regionálním muzeu v Teplicích specialista na dobu laténskou Jiří Waldhauser na přednášce Keltská zabijačka.

Waldhauser například pomáhal odkrývat keltskou vesnici s pohřebištěm u Radovesic poblíž Teplic. Vykopávky přiblížily i stravu tamních Keltů.

"Podle opálených a rozštípaných kostiček poznáme, že u Teplic se jedli i tetřevi, žáby, ale třetinu masa tvořilo hovězí," přiblížil Waldhauser.

Na přednášce přiblíží i to, co Keltové pili a poté bude demonstrovat přípravu tehdejších jídel včetně malé ochutnávky.

"V solných dolech v Rakousku se našlo několik lokalit, kde se zachovalo jídlo zakonzervované solí. Třeba kvrdlačka se zbytky jídla. Archeologové studovali kosti a zrekonstruovali, jak se zvěř zabíjela a připravovala. Tím se zjistilo, že nejčastějším jídlem byl hrách se špekem z vepřového nebo kamzičího masa. Nebo že Keltové kuchali prase vleže, ne pověšené jako dnes," říká Waldhauser.

Vnitřnosti z prasete Keltové házeli psům

Keltové při zabijačce nevyužívali celé prase. Jak poznamenala zaměstnankyně muzea Vlasta Tichá, jedli jen maso a vnitřnosti házeli psům.

Přednáška na toto téma zazní v teplickém muzeum poprvé. "Vánoce se blíží a zabijačka je jejich sestra. A tohle je dobrý nápad, jak lidem přiblížit archeologii," poznamenala Tichá.

Waldhauser se účastnil několika mezinárodních projektů, záchranných výzkumů. Je neúnavným popularizátorem Keltů a své působení v oboru zúročil v impozantní Encyklopedii Keltů v Čechách. Loni vydal průvodce Keltské Čechy.

Keltové jsou prvními obyvateli Čech, pro které máme pojmenování. Šlo o velkou skupinu kmenů, která postupně vyspěla v etnikum s jednotným jazykem, kulturou a náboženstvím. Pak podlehli Římanům. V Čechách prokazatelně žili zhruba od 6. do 1. století před naším letopočtem. Na českém území je podle Waldhausera zhruba 150 keltských lokalit.