Po požáru našli kriminalisté zbytky po dvou tisících rostlinách konopí. Ilustrační snímek

Po požáru našli kriminalisté zbytky po dvou tisících rostlinách konopí. Ilustrační snímek | foto: Policie ČR

V areálu podnikatele, jenž měl spory s Houskou, hořela pěstírna konopí

  • 5
Policisté vyšetřují požár pěstírny konopí v Benešově nad Ploučnicí. Shořela v nepříliš využívaném komplexu bývalé textilky Benar, který patří bílinskému podnikateli Janu Šámalovi. Ten v minulosti proslul tím, že byl ve sporu se zavražděným bossem ČSSD Romanem Houskou.

"Případ prověřujeme pro podezření z nedovolené výroby omamných a psychotropních látek. Na místě bylo zajištěno kompletní zařízení indoorové pěstírny," sdělila MF DNES policejní mluvčí Petra Trypesová.

Areál Benaru

Závod Benar za minulého režimu představoval síť několika textilních fabrik na severu Čech, další byla třeba v České Kamenici.

Výroba v textilce v Benešově nad Ploučnicí skončila v roce 2006, v roce 2010 areál koupil podnikatel z Bíliny Jan Šámal. Avizoval záměr otevřít pizzerii či zřídit spalovnu na biomasu.

Podnikatel areál sice opravil, ale příliš svých plánů zatím nezrealizoval. O možnosti zřízení pizzerie stále uvažuje, možnost vybudování spalovny kvůli odporu místních zavrhl.

Kromě toho ještě uvažuje o využití termálního vrtu na pozemku k vytápění budov, současně část objektu připravuje jako sklad pro budoucí nájemníky.

Kriminalisté po požáru, který se stal o Vánocích, našli zbytky po dvou tisících rostlinách marihuany. Kromě toho v souvislosti s požárem prověřují i další podezření. "Pracovník energetiky na místě zjistil, že tam zřejmě byl černý odběr elektřiny," dodala Trypesová.

Šámal se od pěstírny i černého odběru elektřiny distancuje. "Jestli došlo k nějaké trestné činnosti, tak o tom nic nevím, jelikož to jsou prostory v nájmu nájemce," sdělil Šámal.

Podnikatele si i tak kriminalisté pozvou k podání vysvětlení. "Budou osloveni všichni možní lidé, kteří by mohli přispět k objasnění případu," uvedla mluvčí Trypesová.

Radnice od Šámala dává ruce pryč

Místní radnice, která si od Šámala bezplatně pronajímala blízké hřiště, jednala o možnosti pomoci podnikateli s využitím areálu. Viděla v tom šanci přilákat do města investory. Na otázku, jestli radnice po odhalení pěstírny jednání se Šámalem přeruší, reagovala starostka Dagmar Tesarčíková.

"Na otázku jste si v podstatě odpověděl sám, není co dodat," naznačila, že město dá od dalších jednání se Šámalem ruce pryč.

Bývalá textilka Benar zkrachovala v roce 2006 a čtyři roky pak areál chátral. Šámal ho v roce 2010 koupil za 3,5 milionu. Měl s ním velké plány, zvažoval tam zřídit třeba pizzerii či spalovnu biomasy. Vše ale zatím zůstalo jen na papíře.

Houska chtěl úplatek za výběrové řízení, tvrdil Šámal

V roce 2007 Šámal obvinil nedávno zavražděného bosse ČSSD Romana Housku, že ho vydíral kvůli jedné zakázce v Chomutově. Šámal tvrdil, že po něm Houska chtěl úplatek 250 tisíc za to, že mu zařídí vítězství v soutěži na provozování parkovišť v Chomutově (o Houskovi zde).

"Mělo to nějaké vazby na zastupitelstvo a radu města. Říkal, že soutěž dokáže přes svoji stranu ČSSD zmanipulovat," řekl tehdy podnikatel Šámal v pořadu Reportéři ČT.

Houska obvinění popřel a řekl, že si Šámal vše vymyslel, aby poškodil jeho i ČSSD. "Je to msta bývalého obchodního partnera, který mi dluží nemalé peníze a je Šámalovým dlouholetým kamarádem," hájil se tehdy Houska.

Šámal byl členem SPOZ, po neúspěchu odešel

Případem se při vyšetřování zakázek v Chomutově zabýval i Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, Houska naopak podal na Šámala trestní oznámení pro křivé obvinění. Žádná z kauz se ale před soud nedostala.

Šámal nakonec zakázku dostal a parkoviště v Chomutově provozoval dva roky, pak mu radnice smlouvu neprodloužila.

V minulosti se do politiky zapojil i Šámal, byl členem SPOZ. "Přestal být členem po komunálních volbách v roce 2010. Byl z těch, co se zaměřili na komunální politiku, a když to nevyšlo, tak se na to vykašlali," řekla MF DNES krajská místopředsedkyně strany Vlasta Kozlerová.