Jaroslav Třešňák říká, že Casanovská věž je jeho sen.

Jaroslav Třešňák říká, že Casanovská věž je jeho sen. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Povolení teplické věže se táhne, developer ji přejmenoval po Casanovovi

  • 5
Teplický developer Jaroslav Třešňák přejmenoval svůj projekt na stavbu dvaadvacetipatrového domu, který má vyrůst u lázeňské čtvrti v centru města, na Casanovskou věž. Novým názvem prý chce zviditelnit Teplice. Změna přišla v době, kdy krajský úřad vypořádává námitky Tepličanů proti stavbě.

Známý svůdník Giacomo Casanova dožil jako knihovník na zámku v nedalekém Duchcově. Mezi majiteli teplického panství měl spoustu známých a do Teplic ho zvali, aby bavil společnost, v teplickém divadle se hrály jeho hry.

„Casanova často jezdil do Teplic na různé hostiny, společenské a kulturní akce,“ zdůvodňuje Třešňák nový název. Původně dům kvůli lokalitě, kde by měl stát, označoval jako Šanovskou věž.

Třešňák se povolení ke stavbě věžáku snaží získat už dva a půl roku. Proti se ale postavila řada lidí. Stěžovali si na to, že by u kolosu zhoustla doprava, vysoká stavba by byla příliš blízko jejich domů a zastínila by je.

Teplický stavební úřad však před časem jejich námitky zamítl. Když pak krajští úředníci nařídili, aby se teplický úřad případem zabýval znovu, rozhodl stejně. Nyní se po dalším odvolání lidí krajský úřad teplickým verdiktem zabývá znovu (poslední vývoj zde).

„Rozhodnutí vydáme do konce měsíce,“ uvedl mluvčí krajského úřadu Zdeněk Rytíř.

Místní řeší, jestli Třešňák koupil ruiny stadionu kvůli věži

Třešňák mezitím v Teplicích koupil ruiny po bývalém zimním stadionu, které léta hyzdí město, a chce je odstranit. Místní se na sociálních sítích dohadují, zda mu teplická radnice nevychází v případě věžáku vstříc právě kvůli tomu. Tajemník radnice Marek Fujdiak to odmítá.

„Jak znám pana Třešňáka, tohle by bylo moc překombinovaný. On jedná přímočařeji,“ řekl Fujdiak. Připomněl, že stavební úřad řešil Třešňákův mrakodrap dávno předtím, než koupil trosky stadionu.

Spekulace o obchodu „něco za něco“ odmítá i Třešňák. „To s tím vůbec nesouvisí,“ řekl o odkoupení stadionu.

Rozvaliny zatím uklízet nezačal. Momentálně provádí zaměřovací práce, aby se zjistilo, kolik kubíků tvoří beton, kolik cihly. V květnu nebo červnu uskuteční výběrové řízení na demoliční firmu. Třešňák očekává, že práce začnou v srpnu nebo v září a potrvají asi dva a půl měsíce. Během podzimu by mělo být hotovo.

Třešňák začátkem roku zveřejnil výzvu, aby mu Tepličané posílali nápady na využití pozemku, na kterém stadion stojí.

„Zatím se ozval fotbalový klub, že by tam chtěl mít tréninkovou plochu. V pátek přišli dva muži s nápadem na plážový volejbal,“ přiblížil Třešňák. Zároveň jedná i s hypermarkety a říká, že o využití plochy ještě není rozhodnuto (o ruinách stadionu zde).