Vedoucí odboru kultury ústeckého magistrátu Jana Müllerová na záznamu ze...

Vedoucí odboru kultury ústeckého magistrátu Jana Müllerová na záznamu ze zastupitelstva, na kterém přečetla důvodovou zprávu materiálu, který odsoudil dosavadní Činoherní studio k zániku. Nyní se stala ředitelkou příspěvkové organizace, která ho má nahradit. | foto: Repro MF DNES

Školy v Ústí dostaly pokyn navštívit představení „trucdivadla“ města

  • 171
Ředitelé ústeckých základních škol dostali pokyn, že mají s prvňáky přijít na představení v budově zlikvidovaného Činoherního studia. Odmítnout není snadné, oznámení poslala ředitelka příspěvkové organizace města Jana Müllerová, která je zároveň vedoucí odboru školství ústeckého magistrátu.

„Je to pozvání, nejde v žádném případě o povinnost. Nejsem nadřízená ředitelů škol, jsem jejich partner. Pokud ředitelé řeknou, že jejich žáci nepůjdou, budeme to respektovat,“ tvrdí Müllerová.

Jenže v mailu o nabídce není ani slovo. Müllerová každému řediteli rovnou oznamuje, na který den a hodinu je pro jeho školu představení připravené a že už je pro žáky zajištěný i autobus.

Někteří učitelé ústeckých základních škol upozorňují, že něco takového se děje poprvé a že o kulturním programu správně mají rozhodovat oni po poradě s řediteli.

„Nikdy jsem se nesetkal s tím, že by odbor školství rozhodl, kam půjdeme. Je mojí prací učitele zhodnotit a vybrat si, kam s dětmi půjdu či ne,“ upozornil učitel ze Základní školy Mírová 4 Martin Nosek.

Dosud ale také nikdy ústecký magistrát neřešil problém, jak před veřejností ospravedlnit likvidaci oblíbené činohry.

Představení zajišťuje Metropolitní divadlo Praha

Když radním nevyšel plán postavit nový činoherní soubor, oznámili, že v Ústí chybí divadlo pro děti. Místní Dům dětí a mládeže přitom má divadelní sál, ve kterém má navíc zázemí soubor pro děti Mladá scéna. Představení pro děti ve městě hraje i původní soubor Činoherního studia ve spolku Činoherák Ústí.

Radní ale potřebovali především zaplnit osiřelou budovu Činoherního studia v obvodu Střekov. V Ústí tak několik lidí blízkých nynější koalici narychlo založilo spolek AmULet a hned od města dostali na příští čtyři roky dotaci 24 milionů, přestože s divadlem nemají žádné zkušenosti.

Vlastní soubor AmULetu však v budově Činoherního studia začne podle Müllerové působit až od příštího roku. Nyní program zajišťuje Metropolitní divadlo Praha, přestože na plakátech už figuruje hlavička divadla AmULet.

„Jsme najmutí od paní Müllerové jako servisní organizace. Odvedem práci, předložíme fakturu a necháme si ji zaplatit,“ řekla vedoucí Metropolitního divadla Dana Bartůňková. Cenu přiblížit odmítla.

Na říjen Bartůňková připravila 25 představení, o program se má starat až do prosince. Jako první představení školáci viděli ve středu dopoledne dvakrát hru Obušku z pytle ven.

Učitel vyzval kolegy, ať se nad „nabídkou“ zamyslí

Mnozí ředitelé jsou za představení pro děti vděční. Kvitují také, že děti za první dvě představení pro přivítání prvňáků nemusely platit. „Přivítali jsme, že jdou na pohádku a že jdou zdarma,“ řekla třeba ředitelka Fakultní základní školy Vlasta Rytířová. Stejně mluví i ředitel základní školy v Nové ulici Martin Kolský. „Vnímám to jako nabídku, kterou přijmeme. Naši prvňáci tam půjdou,“ sdělil ředitel.

Jiní učitelé už ale tak nadšení nejsou. Že musí školy dodávat diváky příspěvkové organizaci města, která vyrostla na troskách Činoherního studia zlikvidovaného radnicí, je proti mysli například učitelce ze základní školy ve Vojnovičově ulici Lence Krejčové. „Vadí mi to. Tohle si ale asi málokdo uvědomuje,“ podotkla k tomu Krejčová.

„Nelíbí se mi ani, že učitelé jsou tímto připraveni o možnost zasáhnout do kulturního programu pro své žáky. A jaktože má najednou magistrát peníze a děti nemusí nic platit, když to v minulosti nebylo?“ podivuje se Krejčová.

Učitel Nosek už dokonce své kolegy veřejně vyzval, aby „nabídku“ nepřijímali automaticky, ale zvážili ji a hlavně si nenechali mluvit magistrátem do kulturního programu pro své žáky. „Nechcete si vybrat sami? Je to vaše práce! Nenechte si do ní kecat!“ stojí mimo jiné v Noskově výzvě.

Například v Teplicích není obvyklé, aby magistrát takto zasahoval do kulturního programu základních škol. „Město jako zřizovatel nemá kompetence zasahovat do výchovně vzdělávacího procesu. Návštěva kulturních představení je plně v kompetenci škol,“ sdělila vedoucí teplického odboru školství Helena Zámostná.