Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: U.S. Air Force

Spolek rodáků chce ocenit památníkem pomoc Žatce při vzniku Izraele

  • 0
Památník, který připomene letecký most Žatec – Haifa, jenž pomohl vybojovat v roce 1948 Izraeli samostatnost, se chystá vybudovat Spolek žateckých rodáků. Místo, kde bude pomník stát, nyní hledají společně Češi i Němci, kteří ze Žatce pocházejí.

Nebýt Československa, a konkrétně vojenského letiště u Žatce, možná by stát Izrael v létě 1948 zanikl jen pár týdnů poté, co byl vyhlášen.

Letecký most Žatec – Haifa

  • stát Izrael byl vyhlášen 14. května 1948. Vzápětí překročily jeho hranice armády pěti arabských států v čele s Egyptem, které hodlaly nechtěný židovský stát hned zničit
  • Izrael obklíčený arabskými protivníky byl odkázán na dodávky zbraní leteckou cestou. Tu obstaral letecký most z letiště u Žatce.
  • Československá podpora trvající od května skončila na popud Sovětského svazu v polovině srpna 1948. Při závěrečných letech se převážely nejen zbraně a další výzbroj, přesouvala se celá letadla i posádky.

Právě zbraně letecky dopravované z Evropy přes Žatec byly důležitým pomocníkem nového židovského státu, který bojoval proti svým arabským sousedům. Československou pomoc dodnes Izraelci velmi oceňují.

Letecký most jako symbol československé pomoci novému státu bude mít svůj památník za dva roky. Jeho podobu začíná připravovat izraelská výtvarnice Evie Polligová.

Pro české a německé rodáky ze Žatce je to jedna z aktivit, jež připomínají česko-německožidovskou historii města.

„Jako ideální památné místo by se nám jevila průmyslová zóna Triangle, odkud tehdy letadla do Izraele startovala,“ uvedl předseda Spolku rodáků a přátel města Žatce Petr Šimáček.

Záměr musí posvětit kraj

Aby ale pomník opravdu stál v průmyslové zóně, tedy na bývalém vojenském letišti, musí s tím souhlasit Ústecký kraj jako majitel zóny.

Zatím má záměr vybudovat památník leteckého mostu podporu v Žatci i u izraelského velvyslanectví, ale podporuje jej také Židovská obec Teplice.

Ta nabízí i vlastní pozemek, kdyby varianta s bývalým letištěm nevyšla. „Máme pozemek v Žatci u hřbitova, v parku u hlavní silnice. Nabízíme jej jako možnou alternativu,“ slíbil pomoc Oldřich Látal, předseda židovské obce.

Do izraelské Haify neboli Ekronu se posílaly ze Žatce zbraně jak československé, které byly součástí materiální pomoci Izraeli, tak ty, které se izraelským zástupcům podařilo získat jinde v Evropě.

Vzpomínky účastníků ožívají

Do Izraele zbraně přepravovaly hlavně americké Dakoty, jejichž piloti přespávali v žateckých hotelech. Součástí dodávek nebyly jen střelné zbraně a munice, ale i rozložená letadla, třeba 24 kusů českých Avií S-199.

Ze Žatce tehdy odletěly i tři bombardéry „létající pevnosti“, které ničily egyptské pozice. Dodávky zbraní z Československa pomohly úspěchu izraelské letní ofenzivy v roce 1948.

Pro žatecké rodáky to není první aktivita spojená s Izraelem. V rámci projektu Židé na Žatecku například dělají rozhovory se židovskými rodáky ze Žatce, ale zaznamenávají i vzpomínky účastníků leteckého mostu.