Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Policisté připsali zlodějovi cizí krádeže, soud je svlékl z uniforem

  • 15
Krajský soud v Ústí nad Labem definitivně potvrdil potrestání dvou policistů, kteří jednomu ze zlodějů připsali krádeže, aby vylepšili policejní statistiky a nemuseli pátrat po skutečných pachatelích. Krajský soud jim za to dal roční trest odložený na zkušební dobu 18 měsíců a tříletý zákaz práce u policie.

Původní rozsudek okresního soudu sice krajský senát snížil téměř na polovinu, policisté však spokojení nejsou. Tvrdí, že jsou nevinní.

"S rozsudkem nesouhlasím. Soud vyvozoval závěry o vině na základě svého úsudku, ale bez podkladů. Doporučím klientům podat dovolání k Nejvyššímu soudu a také ústavní stížnost," řekl advokát policistů Luboš Hendrych.

Vše začalo v únoru 2009, kdy recidivista Stanislav Gabriel přišel na policii s tím, že mu někdo ukradl mobil. Jenže se zjistilo, že telefon předtím sám ukradl. "Vlastně jsem se takhle udal," zhodnotil to Gabriel.

Protokol o podání vysvětlení s ním sepisoval policista Michal Šesták. Zloděj dostal nabídku: má se přiznat ke všemu, co v poslední době napáchal, nejen ke krádeži mobilu. Díky tomu neskončí ve vazbě, ale bude stíhán na svobodě. Gabriel souhlasil a do výčtu svých činů přidal další tři krádeže.

Protokol jsem nečetl, tvrdí recidivista

Pak počkal na chodbě, až policista vše sepíše a listiny podepsal. "Nečetl jsem to, byl jsem unavený a chtěl jsem jít domů se vyspat," řekl muž, který byl v té době závislý na pervitinu.

Další policista Petr Hejzlar s ním pak sepsal protokol o výslechu obviněného. Gabriel ale nakonec stejně skončil ve vazbě a až v cele zjistil, že policisté jeho výpověď zfalšovali a dali mu podepsat přiznání k dalším třem krádežím. Ty ani spáchat nemohl, protože jednou byl na zabíjačce, jindy ve vězení.

Oba policisté vinu odmítají. "Je to absurdní, jeden skutek statistiku neřeší, to bych to samé musel udělat v dalších padesáti případech," řekl Šesták.

Pět policistů před soudem potvrdilo, že byli při tom, když obžalovaní vyslýchali Gabriela. Uvedli, že zapisovali jen to, co muž spontánně řekl.

"Ten muž neměl důvod lhát," namítá ale žalobce.

Policisté zůstali bez práce

Krajský soud nakonec stejně jako okresní soud patnáctkrát trestanému recidivistovi uvěřil. "Jeho výpověď považujeme za věrohodnou," řekl soudce Tomáš Plha. Přihlédl jen k tomu, že oba muži byli bezúhonní, nadřízenými kladně hodnocení a odměňovaní za dobrou práci.

Policisté tak pondělním rozsudkem u policie skončili. "Za celých patnáct let, co jsem u policie, jsem neměl žádný průšvih. Co teď budu dělat, to opravdu nevím," poznamenal po rozsudku Petr Hejzlar.

Ředitel ústeckých policistů Vladimír Danyluk se k rozsudku nad svými podřízenými nechtěl vyjadřovat. "Počkáme na písemné odůvodnění," řekl.