Exsenátor Novák (vpravo) přichází v listopadu 2013 se spoluvězněm uklízet na fotbalový stadion v Teplicích.

Exsenátor Novák (vpravo) přichází v listopadu 2013 se spoluvězněm uklízet na fotbalový stadion v Teplicích. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Policie: Mobily na stadionu nepatřily exsenátoru Novákovi, ale spoluvězni

  • 8
Policii se nepodařilo prokázat, že by odsouzený exsenátor ODS Alexandr Novák používal jako vězeň při práci na fotbalovém stadionu v Teplicích mobily a tablet nalezené loni v březnu ve skříňce na fotbalovém stadionu v Teplicích. Podle policie techniku používal Novákův spoluvězeň, který chodil na stadion také.

„Policejní komisař zahájil trestní stíhání sedmatřicetiletého muže, který v průběhu loňského roku v době výkonu trestu odnětí svobody v Teplicích používal na nestřeženém pracovišti s volným pohybem mobilní telefony, tablet a zařízení sloužící k připojení k internetu,“ uvedl mluvčí teplických policistů Daniel Vítek.

Novákovu spoluvězni tak hrozí, že si vězení prodlouží až o dva roky. „Policie v současné době nezvažuje, že by v tomto případu obvinila někoho dalšího,“ doplnil Vítek.

Novákův advokát Jan Růžek už dříve poukazoval na to, že se věci našly ve skříňce spoluvězně, navíc v době, kdy Novák už na stadion nechodil.

Výsledek vyšetřování je pro Nováka důležitý. Opakovaně se totiž pokouší dostat z vězení na podmínku a zatím mu to nevychází. Státní zástupce Zdeněk Hammer, který s propuštěním nesouhlasí, přitom vždy argumentoval i tím, že policie ještě vyšetřování nalezených mobilů a tabletu neuzavřela.

Důvodů pro zamítnutí žádosti je víc

Soudy, které Nováka odmítají pustit na svobodu, k tomu mají ale i další důvody. Upozorňují třeba na to, že se Novák po svém odsouzení snažil vězení vyhnout, žádal o odklad a vymlouval se na svůj údajně špatný zdravotní stav. Nakonec musela Nováka v dubnu 2013 zatknout policie a do cely ho odvézt.

Další námitkou soudů je, že se Novák provinil proti vězeňskému řádu, když na stadionu v Teplicích nosil civilní oděv v barvách a s logem fotbalového klubu.

V dubnu Novákovi vyprší půlka čtyřletého trestu a o podmíněné propuštění bude moci požádat znovu. Trest dostal po zdlouhavém procesu za úplatek 42 milionů korun, který dostal v roce 1999 jako starosta Chomutova za vyjednání prodeje městských akcií energetických firem.