Spustlý areál se město snažilo prodat už několikrát, naposledy letos v červnu. Zatím marně.

Spustlý areál se město snažilo prodat už několikrát, naposledy letos v červnu. Zatím marně. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Z kdysi výstavního areálu na rekreaci je ruina, prověří to policie

  • 0
Maxičky na Děčínsku kdysi platily za oblíbený rekreační komplex, kde si lidé mohli odpočinout, vykoupat se nebo si zasportovat. Dnes je z areálu ruina, kam je vstup na vlastní nebezpečí a o kterou není zájem. Jak k tomu došlo, by nyní měla prověřit policie. Děčínský zastupitel totiž podal na město trestní oznámení kvůli tomu, jakým způsobem s areálem nakládalo.

„Podal jsem ho na magistrát kvůli špatnému nakládání se svěřeným majetkem. Vadí mi, že z unikátního přírodního areálu s hotelem, restaurací, tenisovými kurty a jezírkem nechalo udělat totální a rozkradenou ruinu,“ vysvětlil opoziční zastupitel Václav Němeček (ČSSD).

Město už o trestním oznámení ví. „Byli jsme o něm informováni. Čekáme na výsledky šetření policie, více se k tomu zatím nemůžeme vyjádřit,“ uvedla mluvčí děčínského magistrátu Markéta Lakomá.

Rozlehlý areál získal Děčín bezplatně od státu v roce 2006 a jeho snahou bylo jej prodat. V té době rekreační komplex spravovala firma Stanislava Víta, která jej dále pronajímala podnikateli Michalu Kroupovi. Nájemci o koupi neměli zájem, ale zároveň nechtěli areál opustit, protože měli platnou smlouvu na jeho užívání. Patovou situaci se nakonec radnice rozhodla vyřešit podáním žaloby na vyklizení Maxiček.

Žaloba však u soudu bez rozhodnutí ležela roky. Samo město ji nakonec stáhlo, protože v roce 2013 Stanislav Vít přistoupil na ukončení nájmu. „Byl jsem u těch jednání. Pan Vít řekl, že od smlouvy odstoupí. Jeho podnájemce pan Kroupa, kterému patřilo veškeré movité vybavení od pokojů až po restauraci a kuchyň, pak byl ochoten zůstat do doby, než město sežene kupce,“ podotkl Němeček.

Bývalý primátor zanedbání areálu odomítá

„Vedení města bylo původně pro tuto variantu, ale nakonec od ní ustoupilo. Nechápu proč, když by magistrát (tehdy v čele s primátorem Františkem Pelantem z ČSSD – pozn. red.) další provoz nestál ani korunu. Město raději nechalo z fungujícího areálu udělat ruinu,“ dodal zastupitel.

Pelant obvinění striktně odmítá. Podle něj se město snažilo Maxičky prodat od roku 2007, což prý nešlo kvůli smlouvě se Stanislavem Vítem, kterou převzalo od státu spolu s celým komplexem.

„Byla nevýhodná pro Děčín i kupce, proto ji město dalo k soudu, kde roky ležela. My jsme prodej chtěli uvolnit a jednali s panem Vítem, který za ukončení smlouvy žádal 1,3 milionu korun. Mezitím si Michal Kroupa našel nový nájem, a jelikož by Stanislav Vít Maxičky sám finančně neutáhl, okamžitě se jich vzdal. To pro město bylo výhodné. Nikomu jsme nemuseli dávat 1,3 milionu a na Maxičkách už nevázly žádné smlouvy,“ popsal Pelant.

Cena areálu klesla z 28 na 15 milionů

Vít ale tvrzení o odstupném popírá. „Dohodli jsme se s městem na ukončení nájemní smlouvy bez jakékoli finanční náhrady,“ oponuje. Nový nájemce, firma Golden Hells Pavla Staňka, se našel v roce 2014. Kvůli dluhům ale loni město i jemu vypovědělo smlouvu. „Tato firma navíc vznikla měsíc před výběrovým řízením,“ upozornil Němeček.

Během let hledání kupce mezitím cena kdysi vyhledávaného areálu v lesích nad městem klesá. Před deseti lety byla 28 milionů a při letošní červnové dražbě už byla vyvolávací cena jen 23 milionů. Ani za ně ale Děčín Maxičky neprodal. „Až po dražbě firma Armex Oil písemně nabídla 15,1 milionu korun. Je to skoro polovina původní ceny jen proto, že je to ruina,“ dodal Němeček.

Tuto nabídku potvrdila i děčínská mluvčí. „Další dražba s vyvolávací cenou 15,1 milionu bude na konci prázdnin. Armex Oil nabízí, že do areálu chce investovat 120 milionů korun a jeho historický ráz zachovat,“ přiblížila Lakomá.