Na bývalého radního Josefa Macíka (vlevo) a exprimátora Víta Mandíka (uprostřed) policie navrhla podat obžalobu. U Zuzany Kailové (vpravo) musí se stíháním počkat, až přestane být poslankyní.

Na bývalého radního Josefa Macíka (vlevo) a exprimátora Víta Mandíka (uprostřed) policie navrhla podat obžalobu. U Zuzany Kailové (vpravo) musí se stíháním počkat, až přestane být poslankyní. | foto: Petr Kreutzer, MF DNES

Policie navrhla obžalovat exprimátora Ústí za pochybné vítání občánků

  • 2
Policie navrhla obžalovat bývalého ústeckého primátora ČSSD Víta Mandíka a jeho stranického kolegu, exradního Josefa Macíka. Od loňského dubna je stíhá za akci Vítání občánků. Policie původně chtěla obvinit i sociálnědemokratickou poslankyni Zuzanu Kailovou, tu ale nevydala Sněmovna.

„Vyšetřování případu bylo ukončeno. Spis byl minulý týden odeslán na státní zastupitelství s návrhem na podání obžaloby,“ řekla krajská policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.

Vítání občánků v Ústí

Smlouvu s firmou Darothore na vítání občánků podepsal primátor Vít Mandík z ČSSD 12. prosince 2011.

Město mělo za zakázku zaplatit s DPH 5,22 milionu korun, poté, co se o ni začala zajímat policie, ji ale po roce a čtvrt ukončilo „z důvodu úspor“.

Náklady na projekt měly kromě květin pro matky, fotografií a drobných dárků zahrnovat třeba kampaň o 72 billboardech, vyvěšení 30 plakátů v okrasných rámech, vytištění pozvánek pro představitele města či zaplacení pěveckého sboru na samotné akci.

Samotné město pak ještě platilo dárkové šeky pro matky na 5 tisíc korun.

Mandík s Macíkem čelí obvinění ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušování povinností při správě cizího majetku. Podle policie jako členové vedení města z titulu své funkce neoprávněně umožnili získat majetkový prospěch společnosti, která Vítání občánků organizovala.

„Statutárnímu městu Ústí nad Labem vznikla škoda nejméně milion korun,“ uvedla již dříve Hyšplerová.

Vítání občánků bylo společenskou akcí, která se konala několikrát do roka. Matky prvorodičky při ní dostávaly dárkový šek na pět tisíc korun na nákup dětských potřeb a drobné dárky.

Dárkové šeky pro rodiče město platilo ze svého. Samotnou slavnost pro město zajišťovala firma Darothore, která si za organizaci a propagaci akce účtovala několikanásobně víc, než dárky nakonec stály.

Stíhání Kailové bude možné, až přestane být poslankyní

Město s firmou koncem roku 2011 uzavřelo tříletou smlouvu na 5,22 milionu korun. Nynější radní hnutí PRO!Ústí Jaroslav Achab Haidler tehdy kvůli podezření na nehospodárné nakládání s veřejnými prostředky podal trestní oznámení.

Krátce poté, co případ začala policie vyšetřovat, město od kontraktu ustoupilo. Radnice odstoupení od smlouvy zdůvodnila snahou šetřit. Firma tak za rok a čtvrt vyinkasovala zhruba dva miliony.

O uzavření smlouvy rozhodla městská rada. Tehdejší mluvčí radnice Karel Rouč řekl, že pro uzavření smlouvy hlasovalo všech deset přítomných radních.

Byla mezi nimi i tehdejší náměstkyně primátora Zuzana Kailová, která se posléze dostala do Sněmovny a získala poslaneckou imunitu. Pro vydání Kailové ke stíhání loni hlasovalo jen 42 poslanců, proti jich bylo 81. Policie tak Kailovou bude moci obvinit až ve chvíli, kdy nebude ve Sněmovně.

Šéf Okresního státního zastupitelství v Ústí nad Labem Pavel Kaláb již dříve řekl, že obvinění Kailové po skončení jejího mandátu bude záležet na tom, jak se vyvine vyšetřování Mandíka s Macíkem.

Exprimátor Mandík již v ústeckém zastupitelstvu není. Macík je nyní řadovým zastupitelem, ČSSD po podzimních komunálních volbách skončila v opozici.

,