Feny ze smečky z Radonic už se chodí i pomazlit, ale dokud je majitelka někomu nedaruje sama, zůstanou nejspíš v útulku.

Feny ze smečky z Radonic už se chodí i pomazlit, ale dokud je majitelka někomu nedaruje sama, zůstanou nejspíš v útulku. | foto: Psí útulek Jimlín

Policie obvinila z týrání zvířat majitelku psů, kteří zabili její matku

  • 4
Policie obvinila z týrání zvířat sedmadvacetiletou majitelku smečky rotvajlerů, která v Radonicích u Loun zabila loni v prosinci její matku. Zbytek smečky je nyní v psím útulku v Jimlíně. Útulek musel rotvajlery ženě už jednou vrátit, po několika dnech jí je ale opět nechalo odebrat město. Už ale bez štěňat, která mezitím zmizela.

"Obviněná je vyšetřována na svobodě. Pokud soud uzná její vinu, hrozí jí podle trestního zákoníku odnětí svobody od jednoho roku do pěti let," uvedla policejní mluvčí Jaromíra Střelcová.

Rotvajleři zabili šedesátiletou ženu v rodinném domku, který sloužil jako psí množírna, 9. prosince minulého roku. Psi žili v nevyhovujících podmínkách a nikdo se o ně pořádně nestaral. Cílem bylo jen vyprodukovat rychle co největší počet štěňat na prodej. Přesto policie počátkem ledna umožnila, aby útulek mladé chovatelce psy vrátil. Lidé v Radonicích kvůli tomu sepsali i petici (čtěte zde).

"Ze znaleckých posudků, které jsme tehdy měli, nevyplývalo, že by byli podvyživení, ani nic jiného, co by bránilo psy vrátit. Až když jsme si nechali udělat další analýzy, vyplynulo z nich, že psi žili v nevyhovujících podmínkách, stísněném prostoru a naprosto izolováni od civilizace," poznamenala Střelcová.

Přibližně po dvou týdnech tak nechala psy z Radonic znovu odvézt lounská radnice na základě posudku krajské veterinární správy. Do útulku se už ale vrátili jen dospělí psi.

"Nám řekli, že majitelka štěňata prodala. Víc o tom nevím a radši po tom ani nepátrám. Mladším štěňatům totiž byly teprve dva až tři týdny. Stačí už to, že sotva si na nás psi zvykli, museli zpět. To na psychice nepřidalo jim ani lidem v Radonicích," říká rozmrzele majitel útulku Jaroslav Kubalík.

Pobyt platí radnice, poplatek účtuje majitelce. Ta ale nereaguje

Případ má totiž nezanedbatelné, finanční pozadí. Pobyt všech 25 psů v útulku stál denně 2 500 korun a částku platila policie, která psy majitelce původně zabavila a nepřizvala k tomu nikoho z města nebo krajské veterinární správy. Po druhém odebrání už pobyt prořídlé smečky platí město Louny, jako pověřená obec,
a i když částku hned účtuje majitelce, dosud od ní nedostala zpátky ani korunu.

"Za takových podmínek se nikomu do řešení podobných případů moc nechce. Teď jsme například objevili další množírnu nedaleko Žatce. Je tam čtyřicet psů. Kdyby je radnice odebrala, musela by rok dva platit čtyři tisíce denně za jejich výživu v útulku a z majitelů to nikdy nedostane. Tak to radši nechají být," poznamenal Kubalík.

Ze smečky z Radonic v útulku zbylo sedm dospělých psů. Jedna z fen byla v takovém stavu, že ji bylo nutné utratit. Po opakovaných porodech měla nedostatek vápníku, rozpadaly se jí kosti a propadala se páteř.

"Dva psi jsou agresivní. Pomyslně zabili vůdce smečky a teď se tak cítí sami. Proto se neustále budou snažit toto postavení potvrdit. Zbývajících pět už se ale chodí i pomazlit a bylo by je možné umístit k novým lidem. Zájemců se hlásí dost, hlavně ze Šluknovska," poznamenal Kubalík.

Problém je, že psi zatím útulek opustit nemohou. "Čekáme, jak to dopadne. Pokud majitelka opraví kotce a vytvoří psům přijatelné podmínky, budeme je zase muset vrátit. Ona ale nespolupracuje, nepřebírá dopisy, nepřinesla nám ani slíbené očkovací průkazy," dodal Kubalík.

Radnice totiž nemůže psy majitelce zabavit úplně. "Zákon proti týrání zvířat to neumožňuje. Vydali jsme rozhodnutí o vydání psů do náhradní péče do doby, než chovatelka splní naše požadavky na podmínky chovu. Tím ale její vlastnické právo nezaniká. Psy by jedině musela sama někomu darovat. K tomu by ji mohly donutit platby za útulek, které jí účtujeme. Ona ale bohužel neplatí ani nereaguje," poznamenala Eva Strasserová z odboru životního prostředí lounské radnice.