Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Výpovědi usvědčují stavebníky, že vystavovali faktury za fiktivní práci

  • 1
Manažeři stavebních firem Viamont DSP a Energetické a dopravní stavby obvinění z krácení daní za 15 milionů korun tvrdí, že jsou nevinní. Podle policie však firmy vystavovaly faktury za fiktivní práci. Vyšetřovatelé jsou si jistí, že proti manažerům mají přesvědčivé důkazy, usvědčují je totiž jejich vlastní výpovědi.

Policie obvinila z krácení daně Ondřeje Nováka, Jiřího Kliera a Zdeňka Pavla z firmy Viamont DSP a bývalého majitele firmy Energetické a dopravní stavby (EDS) Bronislava Špičáka. Ten dříve býval zastupitelem Ústí nad Labem a nyní je generálním ředitelem Severočeské vodárenské společnosti.

Šlo o zakázku na opravu mostu v Děčíně. Tendr dostalo v roce 2007 sdružení tří firem nazvané Estakáda, v němž byly společnosti Viamont DSP, JHP Mosty a Energetické a dopravní stavby. Stavba vyšla na 564 milionů korun, z evropských peněz na to šlo 549 milionů. Vstup EDS do sdružení byl přitom od počátku podivný, neboť bylo jasné, že svůj třetinový podíl prací na zakázce nemůže splnit sama, ale jedině pomocí subdodavatelů.

Její šéf a spolumajitel Špičák v letech 2008 a 2009 vystavil Viamontu DSP 17 faktur na celkem 50 milionů korun za přesně specifikované inženýrské služby, koordinaci a technickou pomoc při výstavbě, díky čemuž si Viamont uplatnil odpočet DPH a zkrátil daň z příjmů, dohromady za 14,6 milionu.

Podle policie ale služby nebyly nikdy uskutečněny. Vyplývá to i z dokumentu o sdělení obvinění, který má MF DNES k dispozici.

Policie: Šlo o fiktivní faktury

"Společnost EDS koordinační a technickou pomoc nikdy neprováděla ani nevykazovala," pronesl při výslechu Zdeněk Pavel z Viamontu DSP. "Ze strany EDS nedošlo k žádnému faktickému plnění," souhlasil i Karel Frankota z JHP.

To nakonec přiznává i Špičák. Také podle něj byla uzavřena dohoda, že společnost EDS nebude provádět žádné práce na zakázce. Špičák na policii poznamenal, že jeho firmě to vyhovovalo, protože měla jiné zakázky, s nimiž byla ve skluzu.

Vyslýchaní stavebníci však navíc tvrdí, že fakturami EDS postoupila svůj původní podíl na zakázce. Ale i tuto obhajobu obviněných vyšetřovatel vyvrací. "Toto tvrzení je čistě účelové," konstatuje vyšetřovatel v policejním dokumentu, jímž bylo manažerům firem sděleno obvinění.

V dodatcích ke smlouvě podle policie není nic o předávání podílu na zakázce. A navíc, i kdyby součástí dohody bylo, že EDS od Viamontu a JHP dostane odstupné, stejně to podle vyšetřovatele nesedí číselně. Pokud by totiž EDS svůj původně dohodnutý třetinový díl prací odvedla, získala by z celkové sumy za zakázku zhruba 26 milionů, nikoli oněch fakturovaných 50 milionů korun.

"EDS koordinaci a technickou podporu při výstavbě fakticky neprováděla. Z její strany docházelo pouze k vystavování fiktivních faktur," uzavírá vyšetřovatel případu v závěru dokumentu.

Z vodáren neodejdu, reaguje Špičák

Bývalý majitel EDS Špičák nechtěl své obvinění komentovat. "Cítím se nevinen a věřím, že bude mé jméno očištěno," reaguje stručně. Na funkci generálního ředitele vodárenské firmy rezignovat nehodlá, protože by tím prý přiznal vinu.

Ředitel SVS Bronislav Špičák

Strohý byl i Jiří Klier z Viamontu DSP. "Stát jsme neokradli," řekl a s dalšími otázkami odkázal na obchodního ředitele Viamontu Richarda Bauera.

"Jde o daňově účetní spor firmy Viamont DSP s Finančním úřadem v Ústí nad Labem ohledně oprávněnosti nároku na uplatnění či neuplatnění odpočitatelných nákladů," poznamenal Bauer.

"Proti rozhodnutí finančního úřadu jsme podali odvolání a jsme připraveni náš postup hájit i před soudem," dodal Bauer s tím, že fakturaci nelze označit za fiktivní.

Společnost Viamont DSP dříve vlastnil exministr dopravy a dnes majitel fotbalové Slavie Aleš Řebíček. Svého podílu ve Viamontu se ale prý zbavil ještě dříve, než k údajné daňové machinaci došlo. Firmu EDS nyní vlastní další vlivní členové a šedé eminence ODS Alexandr Novák, Patrik Oulický a Daniel Ježek. Do firmy ale vstoupili až později.