Kriminalisté už v souvislosti s veřejnými zakázkami obvinila už celkem 9 osob, které pracují či pracovali v Krajské zdravotní (Ilustrační snímek).

Kriminalisté už v souvislosti s veřejnými zakázkami obvinila už celkem 9 osob, které pracují či pracovali v Krajské zdravotní (Ilustrační snímek). | foto: Karel Pešek, MF DNES

Policie stíhá další lidi z Krajské zdravotní, kvůli tendru na rentgen

  • 2
Kriminalisté dál rozkrývají trestnou činnost ve firmě Krajská zdravotní, která spravuje pět nemocnic v Ústeckém kraji. Po pětici bývalých členů představenstva vyšetřovaných kvůli předražené zakázce na dodání zdravotnické techniky policie obvinila další čtyři lidi, kteří se podíleli na tendru na dodání rentgenu CT.

"Ano, je to pravda," potvrdil jeden z obviněných Vlastimil Woznica, primář II. interního oddělení teplické nemocnice, která spadá pod Krajskou zdravotní (KZ). Detaily stíhání nezná. "Zatím jsem si obvinění nepřevzal," uvedl.

Vyšetřování se podle informací MF DNES týká zakázky na nákup rentgenu CT pro teplickou nemocnici. Kriminalisté čtyři členy komise, která doporučila nejlepšího uchazeče.

Výběrové řízení začalo loni a probíhalo až do letošního roku. Přihlásily se čtyři firmy. "Podle mě to bylo standardní výběrové řízení, se kterým nebyl žádný problém. Jako lékař mohu říct, že všechny nabízené přístroje byly skoro stejné, jen jeden měl horší parametry. Vybrán byl nakonec ten nejlevnější," zdůraznil Woznica.

První kolo obviněných

Už v červenci policie obvinila pět bývalých členů představenstva firmy za obří tendr z října 2008. Podle policie byla zakázka na stovky přístrojů včetně magnetické rezonance, rentgenu či počítačů vypsaná tak, že se jí mohl zúčastnit jen jediný uchazeč. Tím bylo konsorcium Puroklima a Hospimed, které předložilo nabídku za 417 milionů korun, na což KZ kývla. Vyšetřovatelé se domnívají, že KZ mohla postupovat efektivněji, konkrétně mohla ušetřit 82 milionů korun. Za tu tuto zakázku stíhá policie Petra Fialu, Reného Budjače, Tomáše Indru, Miroslava Řeháka a Eduarda Reichelta.

V tendru vyhrála firma Siemens, která chtěla za svoje CT částku 14,8 milionu korun. Druhý v pořadí byl Philips s nabídkou 15,6 milionu. Právě Philips podal stížnost kvůli dohadům kolem termínů dodání přístroje. Krajská zdravotní v zadání soutěže přesně nevymezila, zda mají uchazeči uvádět dodání ve dnech nebo týdnech. Soutěž i kvůli tomu letos v červnu zrušil antimonopolní úřad, CT tak nebylo dodáno.

Kauzu vyšetřuje krajská hospodářská kriminálka

Kauzu tentokrát nezpracovává žádný z elitních útvarů ÚOKFK či ÚOOZ, nýbrž krajské hospodářská kriminálka.

"Případ vyšetřuje oddělení hospodářské kriminality, vzhledem k počátečnímu stavu vyšetřování ale nemohu sdělit podrobnější informace," potvrdila vyšetřování pro MF DNES krajská policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.

Podle zjištění MF DNES je mezi obviněnými i Jiří Madar, jenž byl v době tendru na teplický rentgen náměstkem pro zdravotní péči Krajské zdravotní. Ten reagoval s tím, že jeho advokát už proti stíhání podal stížnost. "Je to úplný nesmysl. Vybral se nejlevnější přístroj, soutěž byla zrušená a nic se nekoupilo. Takže, kde je úmysl?," poznamenal pro MF DNES Madar.

Nad vyšetřováním se pozastavil i mluvčí KZ Jiří Vondra. "Je paradox, že policie vyšetřuje soutěž, ve které zvítězila nejlevnější nabídka," poznamenal. Nicméně není jasné, co všechno má policie k dispozici ani z čeho bylo dotyční lidé obvinění. Detaily nezná ani KZ. "Policie nám nic nesdělila," uvedl mluvčí Vondra.

Soutěž na dodání CT je Krajská zdravotní připravená vypsat znovu, teplická nemocnice přístroj nutně potřebuje.