Zástupce vedoucího krajské dopravní služby Martin Sochr v jednom z vozů Škoda Octavia určených ke skrytému dohledu na bezpečnost a plynulost provozu. | foto: Artur Janoušek, MF DNES

Severočeská policie dostala nové „stíhačky“ na piráty silnic

  • 9
Dopravní policie v Ústeckém kraji dostala nové „zbraně“ proti silničním pirátům. Bílé octavie s pohonem všech čtyř kol, automatickou převodovkou, rychlostí 260 kilometrů v hodině a zrychlením z 0 na 100 za méně než 8 sekund. Zatím má čtyři, letos ještě přibudou další tři, aby byla jedna v každém okresu.

Policejní Škoda Octavia 1.8 TSI je vybavena spoustou speciálních prvků.

„Radarový měřič se ovládá pomocí dotykového tabletu. Je tady přední kamera, zadní kamera, zařízení monitoruje provoz jak před vozidlem, tak za ním. Na zadním skle je panel, na který posádka může dávat programovatelné texty, jimiž upozorňuje účastníky silničního provozu, že nemají zapnutá světla, že je na vozovce náledí nebo může usměrňovat provoz v jízdních pruzích,“ přiblížil Martin Sochr ze severočeské dopravní policie.

Kamera ovládaná přes tablet také dokáže zachytit a vyhodnotit podle registrační značky, zda má kontrolované auto propadlou technickou nebo jestli se po něm pátrá. Octavie tak mají podobnou techniku jako dvě „stíhačky“ VW Passat R36, které policisté dostali v roce 2012 a dodnes je využívají.

Severočeští policisté dostali octavie teprve před pár dny. V úterý na ně dostali registrační značky, ve středu je představili a v druhé polovině ledna půjdou do provozu. Jejich cena se pohybuje kolem milionu korun.

O vydělávání na pokutách to není, říká šéf dopravky

Předchozí stejně drahé passaty si na sebe „vydělaly“ na pokutách řidičů za půl roku. Šéf severočeské dopravní policie Jiří Ušák předpokládá, že v případě octavií to bude trvat déle.

„Když jsme dostali passaty, nic podobného tady nebylo a kamkoli to auto jelo, bylo úspěšné. Teď je situace jiná, takových aut je víc, lidé je znají. Ale chtěl bych zdůraznit, že o vydělávání na pokutách to není. Přínos těchto aut je v prevenci, lidé vědí, že existují, a dají si pozor. Situace na silnici se díky tomu povědomí zklidní,“ řekl Ušák.

Právě vysoká rychlost je jedna z hlavních příčin nehod. Loni stála za 1 456 haváriemi, což je o 137 víc než předloni. Nehod loni celkově přibylo. Bylo jich 9 707, o rok dříve 8 372. O půl milionu korun klesla škoda na 4,5 milionu. Klesl i následek nehod. Ubylo zraněných i mrtvých. Loni zahynulo na severočeských silnicích 44 lidí, o 13 méně než předloni.

„Na silnicích se pohybuje čím dál víc bezpečnějších aut a hlavně se víc lidí poutá pásy,“ komentuje statistiku Ušák.

Policisté rozdají reflexní doplňky, sami si pořídili návleky

Letos se severočeští policisté chtějí zaměřit na to, aby lidé na silnicích byli lépe vidět. Seniorům budou rozdávat nákupní tašky s reflexními proužky a dětem svítící trubičky na dráty bicyklů.

Vymýšlejí ale i to, jak zvýšit svou vlastní bezpečnost. Přišli s návleky, které obepínají lýtko pod kolenem a na nichž jsou reflexní pruhy.

„„Za určitých podmínek jen vesty nestačí, když za policistou svítí auto. Jsou tady mlhy, bílé tmy a tohle zvýší viditelnost policisty,“ řekl Ušák. Speciální návleky mají severočeští policisté jako první a zatím jediní v Česku.