Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Loni poctiví Severočeši chtěli pojišťovnu podvést o devět milionů

  • 0
Česká pojišťovna registruje v Ústeckém kraji za první čtvrtletí letošního roku výrazný nárůst případů, kdy se ji klienti snažili podvést. Zatímco loni Severočeši patřili mezi nejpoctivější klienty a pojišťovna v kraji odhalila podvody "jen" za 1,5 milionu korun, letos se tu lidé pokusili spáchat pojistné podvody za 9 milionů.

"Oproti loňsku si kraje Ústecký a Jihočeský znatelně pohoršily," poznamenal ke skoku vrchní ředitel úseku vnitřních věcí České pojišťovny Ludvík Bohman. Severočeši se z nejpoctivější příčky mezi všemi kraji propadli až na 9. místo.

Například klientka z Ústeckého kraje nahlásila úraz kotníku, byla však pojištěná pouhých šest dní a pojišťovna jí z důvodu sedmidenní ochranné lhůty odmítla peníze za úraz vyplatit. Zraněná se pak pokusila pojišťovnu obelstít.

"Klientka ohlásila nový úraz kotníku, do pojišťovny však doložila stejnou lékařskou zprávu se změnou data a jména lékaře," popsala jeden z pokusů o pojistný podvod mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková.

Podle ní však nelze mluvit hned o trendu. "Nárůst objemu pojistných podvodů, který jsme v prvním čtvrtletí zaznamenali v Ústeckém kraji, je spíše mimořádnou událostí," podotkla Buriánková.

U policie počet odhalených podvodů naopak klesl

Policisté během prvních tří měsíců letošního roku odhalili v kraji 11 pojistných podvodů, což je o sedm méně než ve stejném období roku 2012. Ovšem ne všechny případy pojišťovny policii hlásí.

"Počet zjištěných skutků kolísá přibližně na stejné úrovni," podotkla mluvčí krajské policie Šárka Poláčková.

Pojistné podvody jsou rozmanité. "Mohou se týkat jakékoli pojištěné věci, ať jde o fingované dopravní nehody, krádeže a vloupání do nemovitostí, či požáry," uvedla příklady Poláčková.

"Roste také počet odhalených podvodů z životního a úrazového pojištění," podotkla mluvčí Buriánková.

S podvodníky se potýkají i další pojišťovny

Podvodníky mezi svými klienty mají v Ústeckém kraji i další pojišťovny. I ty však potvrzují, že nárůst podvodů u České pojišťovny je výjimkou a počet podvodů spíš kolísá.

Například u Allianz klesl objem odhalených podvodů za první čtvrtletí z loňských 2,1 milionu korun na letošních 1,4 milionu.

"Osmdesát procent pojistných podvodů jsou fingované dopravní nehody či škoda na autech. Ale oblíbený způsob je také ten, že když má někdo neprosperující hospodu či bar, tak ho nechá vyhořet," uvedl mluvčí Allianz Václav Bálek.

Pojišťovna Generali v Ústeckém kraji své klienty přistihla u podvodů "jen" za statisíce korun.

"Trendem, který se týká celého severu, je vyšší nárůst pojistných podvodů u denních dávek odškodného v případě úrazů. Úraz je buďto fingovaný, nebo ´postižený´ pobírá denní dávky v pracovní neschopnosti a současně chodí do práce," poznamenal mluvčí Generali Jiří Cívka. Podle něj si tak podvodník může přijít i na desítky tisíc korun.