Severočeští vinaři hlásí po květnových mrazech katastrofální škody. (ilustrační snímek)

Severočeští vinaři hlásí po květnových mrazech katastrofální škody. (ilustrační snímek) | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Pohroma, která nebyla staletí, tvrdí o mrazech severočeští vinaři

  • 59
Severočeští vinaři hlásí po mrazech ze začátku května mnohamilionové škody. Dostali se do existenčních problémů, protože většina úrody je podle nich ztracená. Ohroženo je i konání tradičního žernoseckého vinobraní.

"Katastrofa, která nebyla několik století. Vinice zmrzly většinou na 90 až 100 procent. Na naší vinici Čepirohy, která má 35 hektarů, nezůstalo jediné očko, v Rudolicích zmrzlo 80 až 90 procent, v Chrámcích 50 až 60 procent," popisuje zkázu Ivan Váňa, majitel českého vinařství Chrámce.

Škoda i na ovoci

Škody vznikly nejen na vinicích, ale i v ovocných sadech.

"Největší škoda je na třešních, zatím to odhadujeme zhruba na sedmdesátiprocentní poškození, což pro nás znamená asi milionový výpadek v tržbách. Částečně jsou poškozená i jablka, docela dobře dopadly švestky a meruňky," informoval Otokar Šašek, ředitel Zemědělského družstva Klapý.

"Nejlépe dopadly vinice v těch nejvyšších polohách, tedy na Hněvíně a Širokém vrchu, které zůstaly nad takovým tím bazénem studeného vzduchu," dodává.

"Odhadem jsme utrpěli škodu 12 až 15 milionů korun, to je celý rok existence. Budeme muset kupovat vína odjinud. Musíme si poradit, musíme přežít. Nikdy nebylo tak zle, aby nemohlo být ještě hůř," říká vinař s tím, že podobná pohroma české vinice podle historických záznamů nepostihla od 16. či 17. století.

"Za Cech českých vinařů už jsme psali ministrovi zemědělství. Budeme si muset vzít úvěry. Pomohlo by nám, kdyby za nás někdo platil úroky, protože ty by nás zničily," dodává Váňa.

Podobně tíživou situaci řeší také v Žernoseckém vinařství na Litoměřicku. "Jak lokalita ve Velkých Žernosekách, tak lokalita pod Lovošem je zcela zničená mrazem ze středy 4. května. Úroda bude žádná nebo minimální," uvedl František Kupsa, ředitel vinařství. Škody odhadl na 12 až 15 milionů korun.

Konání vinobraní v Žernosekách je nejisté

Jisté v tuto chvíli není, jestli se vůbec bude na podzim v Žernosekách konat oblíbené a hojně navštěvované vinobraní. "Vlastní burčák mít nebudeme, nebude ho z čeho vyrobit," řekl Kupsa.

Pořadatelem akce, jejíž tradice byla obnovena v roce 1991, je obec Velké Žernoseky. "Vinobraní je ohroženo. V tuto chvíli vše zvažujeme a probíráme, jasno by mělo být příští týden," reagovala starostka Velkých Žernosek Ludmila Pafelová.

"Vím, že není dobré tradici přerušit. Vinobraní by ale mělo být právě oslavou úrody. Neumím si představit, že by při vinobraní neměli naši vinaři možnost něco nabídnout, že by se tu prodávaly jen cizí produkty," doplnila starostka.

Litoměřické vinobraní se naproti tomu konat určitě bude, potvrdila to mluvčí litoměřické radnice Eva Břeňová.