V e-mailu údajný přepravce sděluje, že pokud kupec nedoplatí zbytek peněz, bude muset auto odeslat původnímu majiteli do Hamburku. | foto: Celní úřad pro Ústecký kraj

Muž chtěl karavan z Německa. O peníze přišel, má jen podvodný e-mail

  • 14
O zálohu 3 250 eur přišel muž z Mostu, který si chtěl koupit v Německu přes inzerát na internetu karavan. Složil polovinu celkové sjednané částky, přišel mu však jen e-mail s podvrhem dokumentu celní správy, který se z něj snažil vylákat zbytek. U celníků muž zjistil, že naletěl podvodníkům.

„Začátkem prosince se dostavil na územní pracoviště Celního úřadu pro Ústecký kraj muž z Mostecka, že mu je v Drážďanech zadržován obytný automobil, který si zakoupil prostřednictvím internetu. Muž předložil celníkům e-mail a údajný společný dopis Finančního úřadu Praha a Generálního ředitelství cel, který obdržel,“ uvedl mluvčí Celního úřadu pro Ústecký kraj Jiří Nejedlý.

E-mail i přiložený dokument byly už na první pohled podezřelé, protože byly psané krkolomnou češtinou internetového překladače. Údajný přepravce v něm muži sděloval, že auto zadržela celní a finanční správa a je nutné na zahraniční bankovní účet převést celou kupní cenu.

Aby muž neměl moc času přemýšlet, podvodník na něj tlačil, že peníze je nutné poslat ještě ten den, aby došly včas, jinak prý auto bude muset odvézt z Drážďan původnímu majiteli do Hamburku.

„Dopis je naprostý padělek ať již z hlediska formy a obsahu informací, tak použitými podpisy, razítky i logem celní správy. Účelem tohoto falešného dopisu je bezpochyby přimět kupce k zaplacení další finanční částky za pochybnou nabídku prodeje vytouženého vozidla,“ konstatoval Nejedlý.

Muži zbývá jen podat trestní oznámení

Muž před odesláním zbytku peněz požádal celní úřad o konzultaci. Celníci mu řekli, aby částku v žádném případě nehradil, a doporučili mu, aby na podvodníka podal trestní oznámení.

„Pokud útvary celní správy občany či firmy k jakýmkoliv platbám vyzývají, je korespondence vedena v písemné podobě na doručenku, případně elektronicky cestou datové schránky. Výzvy pak obsahují i kontaktní údaje a při pochybnostech je možné si u celního úřadu veškeré údaje ověřit,“ dodal Nejedlý.

Podobné podvodné maily podle Nejedlého celníci zaznamenávají pravidelně před koncem roku.

„Lze předpokládat, že obdobné pokusy o vylákání různých částek se budou opakovat. Apelujeme na občany i firmy, aby byli obezřetní a nenechali se zmanipulovat různými výhodnými nabídkami ke koupi zboží v zahraničí,“ dodal Nejedlý.