Podřipská nemocnice patří ke zdravotnickým zařízením, pro které by plánované úspory mohly znamenat likvidaci.

Podřipská nemocnice patří ke zdravotnickým zařízením, pro které by plánované úspory mohly znamenat likvidaci. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Majitelé roudnickou nemocnici zmodernizovali, teď jí hrozí zánik

  • 0
Soukromou Podřipskou nemocnici v Roudnici nad Labem ohrožují úsporné plány státu a pojišťoven. Majitelé přitom do její modernizace nedávno investovali desítky milionů korun. Služeb roudnické nemocnice využívá padesát tisíc lidí. Pokud vedení nemocnice nepřesvědčí Všeobecnou zdravotní pojišťovnu, může na konci roku skončit.

"VZP chce zachovat péči ve velkých centrálních nemocnicích. Ty jsou ale v úkonech o 50 procent dražší než levné regionální nemocnice," říká spolumajitel nemocnice Josef Krajník.

Podřipská nemocnice

Soukromá nemocnice v Roudnici nad Labem zaměstnává přibližně 350 zdravotníků.

Ročně hospitalizuje kolem pěti tisíc pacientů.

Navazuje na tradici první městské nemocnice, která vznikla v roce 1875.

Dnešní areál začal vznikat jako součást tehdejší okresní nemocnice v roce 1897.

První špitál byl v Roudnici už ve 14. století, kdy jej nechal zřídit biskup Jan IV. z Dražic.

Jako primář chirurgie se zkušenostmi ze zahraničí má proti úsporným opatřením, která malé nemocnice označují jako likvidační, i další argument. "Trendy v zahraničí jsou jiné. V Rakousku zajišťují jen tři procenta péče velké nemocnice nad tisíc lůžek, u nás je to 36 procent. Odtud pak pramení současný trend likvidace oddělení bez předepsané kapacity lůžek," přibližuje.

Úspory se přitom podle něj ve zdravotnictví dají hledat jinak a jinde. "Peněz je v kapitole zdravotnictví státního rozpočtu dost. Jenže 15 procent jich zmizí v různé formě korupce," tvrdí Krajník.

Při hledání podpory chystá roudnická nemocnice spolupráci s nemocnicí v Litoměřicích. Ačkoli by se mohlo zdát, že dvě nemocnice v jednom okrese jsou spíš konkurenty, jejich zástupci spolu soupeřit nechtějí a Krajník už se kvůli vyjednávání s VZP sešel s Hassanem Mezianem z okresní lékařské komory a dozorčí rady litoměřické nemocnice.

Také Mezian vidí důvody, proč má Podřipská nemocnice dál sloužit pacientům. "Její spádová oblast sahá až na Lounsko a Mělnicko. Dojezdová vzdálenost pacientů z okolí Roudnice do Litoměřic, Slaného či Mělníka by byla neúměrná," upozornil Mezian. Podle něj je proto potřeba jednat jak s VZP, tak s Ústeckým krajem a získat u nich podporu.

O přežití bojuje také nemocnice v Žatci

Stejný postup už zvolila nemocnice v Žatci, které kvůli změnám smluv se zdravotními pojišťovnami hrozí, že z nynějších čtyř oddělení přijde o pediatrii a porodnici. Městská nemocnice i vedení žatecké radnice jedná s politiky na krajské i republikové úrovni. Zachování nemocnice bude projednávat dokonce i senát, poté co petici na podporu nemocnice podepsalo skoro 20 tisíc lidí nejen ze Žatecka, ale i Podbořanska či Lounska.

Za posledních deset let vložila žatecká radnice do své nemocnice asi 300 milionů korun. To jsou peníze, které se nemohly použít například na opravy budov či ulic.

Podřipská nemocnice investovala ze svého už desítky milionů, na konci loňského roku navíc získala investora. Díky němu i díky platbám za péči o pacienty během deseti let vloží do obnovy budov a přístrojů minimálně 100 milionů korun - taková byla podmínka radnice, když soukromé společnosti prodávala budovy nemocnice.

Roudnice nad Labem svou nemocnici prodala, aby zajistila její další rozvoj a zdravotní péči pro obyvatele. Žatec kvůli nemocnici omezil rozvoj jiných částí města. V obou městech existovaly špitály už v 19. století.