Lidé ve Rvenicích se těšili, že se po ukončení těžby písku náklaďáků zbaví. Místo toho firma v pískovně plánuje skládku materiálu ze stavby silnice. (Ilustrační snímek)

Lidé ve Rvenicích se těšili, že se po ukončení těžby písku náklaďáků zbaví. Místo toho firma v pískovně plánuje skládku materiálu ze stavby silnice. (Ilustrační snímek) | foto: Jan Záleský, iDNES.cz

Pískovna zaplatí vesnici radar, trápí ji „závodníci“ v náklaďácích

  • 2
Obyvatelé Rvenic na Lounsku mají po desítkách let šanci, že ve vesnici budou muset po desítkách let zvolnit náklaďáky z blízké pískovny. Firma Eurovia, které pískovna patří, místním slíbila radar napojený na policii. Zatím ovšem jen na dva měsíce.

Ve Rvenicích je rychlost omezená na třicet kilometrů v hodině. Náklaďáky z pískovny ale předepsanou rychlost většinou nedodržují a vesnicí jezdí, jak jen to úzká a klikatá silnice dovolí.

"Nemáme tu pořádné chodníky, protože na ně ani není místo, děti si hrají u silnice. Náklaďáky tu jezdí každou chvíli a opravená silnice se zase hned ničí," popsal situaci jeden z místních Miroslav Gola.

Zástupci radnice v Postoloprtech, pod které Rvenice patří, o tom v uplynulých dnech s majiteli pískovny jednali. Domluvili se, že Eurovia umístí do vesnice radar na květen a červen.

"Pro nás by to znamenalo, že tady snad konečně přestanou jezdit jako šílenci," komentuje to další z místních Tomáš Smetana.

Eurovia umístění radaru zaplatí, rychlost ale bude kontrolovat policie. Radar bude napojený na služebnu v Postoloprtech. Jestli bude policie dodržování rychlosti kontrolovat i poté, až majitel pískovny radar přemístí jinam, ukážou až další jednání.

Místní se těšili na konec těžby, přišlo zklamání

Pískovna je nyní pro místní zvlášť citlivé téma. Doufali, že po čtyřiceti letech skončí a oni si oddechnou od prachu a aut, dočkali se zklamání. Eurovia už počítá s pískovnou jako se skládkou materiálu, který se odtěží při stavbě nedaleké silnice R7. Pak by mohla zeminu a suť zase odvážet, až je stavební firmy budou potřebovat jinde.

"Na pískovnu už jsme si nějak zvykli. Ale teď nevíme, jak dlouho to bude pokračovat. Mělo se to rekultivovat, ale obáváme se, že z toho bude spíš mezisklad. Co sem teď navezou při stavbě silnice na Chomutov, to prý budou používat při dorovnání terénu při stavbě směru na Louny," poznamenal Smetana.

Obavu z meziskladu, kvůli kterému se bude materiál dovážet, třídit a zase vozit pryč, má i radnice v Postoloprtech. Se skládkou nesouhlasila, ale kraj záměr přesto schválil.

Zabránit by tomu mohla rekultivace pískovny, o kterou usilují nejen obyvatelé vesnice a radnice v Postoloprtech, ale také ochránci přírody. V pískovcovém jezírku, které vzniklo ve vytěžené části pískovny, se totiž usadili čolci, ropuchy, užovky či ještěrky. V okolí se objevily křepelky. Pomoc chráněným živočichům by tak prospěla i lidem ve vesnici.

"To je plus, protože to zvyšuje šance na skutečnou rekultivaci pískovny," poznamenal Smetana.

Obyvatele Rvenic trápí auta z blízké pískovny

Obyvatele Rvenic trápí auta z blízké pískovny