Jako duševně nemocný získal půl milionu. Šílence jen hrál, tvrdí žalobce

  • 115
Před teplickým soudem stanul Petr Oláh z Duchcova, kterému lékaři uznali, že trpí psychickou poruchou, kvůli níž se o sebe sám nedovede postarat. Obžaloba je ale přesvědčená, že potíže jen hraje, aby bral invalidní důchod a příspěvek na péči. Za čtyři roky už mu stát vyplatil půl milionu korun.

I středeční hlavní líčení podle toho vypadalo. Obžalovaný vešel do soudní síně, ztěžka se posadil a nahrbený apaticky zíral před sebe. Odmítl vypovídat, na otázky soudu odpovídal jednoslovně, a to vždy, až když ho z letargie vytrhl opakovaný dotaz soudce.

Sedmačtyřicetiletý muž požádal o invalidní důchod v roce 2012. Přemluvil svou známou, aby mu dělala pečovatelku, a objížděl s ní doktory.

Jeli za posudkovým lékařem na okresní správu sociálního zabezpečení, kde žádal o důchod, i na úřad práce kvůli příspěvku na péči.

„Když jsme přišli na kontrolu, nemluvil, nereagoval. Seděl na zemi a hrál si s autíčky,“ vypověděla před soudem pracovnice úřadu práce.

Žena v roli pečovatelky na úřadu vykládala, že se Oláh není schopen o sebe starat, že se pomočuje, a ukázala i balení plen, které měla nachystané. Muž, kterého právě krmila, házel po úřednicích jídlo.

Působil velmi přesvědčivě, říká lékař

Psychiatr Oláhovi diagnostikoval paranoidní schizofrenii a několik dalších těžkých postižení, sociálka mu vyměřila důchod 5 042 korun a úřad práce příspěvek 8 tisíc korun.

Obžaloba tvrdí, že Oláh je ve skutečnosti normální a své pomocnici dával za lhaní před lékaři a úředníky měsíčně 200 korun, později 1 500 korun a zbytek si nechával.

Oláh například tvrdil, že slýchává výsměšné hlasy. „Žádné pochybnosti ve mně nevzbuzoval. Vypadal důvěryhodně a pravdivě,“ sdělil teplický psychiatr Ivo Kudrnáč a přiblížil své metody.

„Třeba vstoupím do čekárny a řeknu nějakou blbost. Sleduji, kdo zareaguje. Nereagují pacienti s demencí a schizofrenici,“ popsal. Oláh nereagoval.

„Byl velmi přesvědčivý,“ konstatoval Kudrnáč a zdůraznil, že duševní poruchu konstatovali loni i lékaři ústecké nemocnice, kde byl Oláh krátce hospitalizovaný.

Oláha přistihla policie, jak řídí auto

Bylo to v době, kdy již existovaly pochybnosti, zda Oláh psychické potíže jen nehraje. Policisté ho totiž přistihli za volantem auta, když jel bez rozsvícených světel.

Se svým postižením by přitom jen sotva mohl řídit auto. Navíc si vyřizoval na magistrátu kartičku, která umožňuje invalidům snadnější parkování.

Znalci, kteří Oláha podrobili detailnímu zkoumání, pak oznámili, že muž celé roky chorobu jen předstírá. A to velmi primitivně, tak jak si laik představuje, že by duševní choroba měla vypadat.

„Akcentuje jakýsi mix velmi těžké demence a závažné psychotické choroby, prezentuje různé znaky duševních chorob, od mentální retardace přes dezorientaci, afektivní propady až po poruchy z okruhu psychóz,“ napsali znalci v posudku.

Psychiatr Kudrnáč před soudem prohlásil, že část pacientů si příznaky svých chorob upravuje a předstírá jiné, protože „hájí svoje zájmy“. Dále trvá na tom, že Oláh trpí poruchou.

„Jen není aktivní,“ řekl Kudrnáč. A dál také trvá na tom, že Oláh s touto diagnózou „nebyl schopen vykonávat žádné zaměstnání“.

Peníze od sociálky obžalovaný dostává dál

Úřad práce už výplatu příspěvku Oláhovi zastavil a nyní žádá čtvrt milionu korun zpět, ale sociálka mu důchod dává i nadále. Lékaři znovu přezkoumávají Oláhův zdravotní stav, o výsledku však dosud nerozhodli.

Zatímco v soudní síni Oláh seděl sklesle a působil netečně, když po skončení líčení odcházel v doprovodu své družky a kamaráda k autu, živě gestikuloval a v souvislých větách komentoval průběh soudu.

Líčení bude pokračovat na konci února. Soud vyslechne pečovatelku a znalce. Obžalovanému hrozí za podvod až pět let vězení.

Oláh by na Teplicku nebyl prvním odsouzeným za simulování psychických potíží kvůli sociálním dávkám. Loni dostal tříletý trest muž z Krupky, který vymámil od státu 1,4 milionu (psali jsme o tom zde).

V roce 2015 dostávalo v Česku invalidní důchod 421 655 lidí, z toho 93 514 kvůli duševním poruchám. Příspěvek na péči momentálně vyplácí úřad práce 330 tisícům lidí. Kolika lidem byly dávky odebrané kvůli simulaci, úřady neevidují.