Severočeši utratí v automatech stovky milionů. Ilustrační snímek

Severočeši utratí v automatech stovky milionů. Ilustrační snímek | foto: Petr Novotný, MAFRA

Hlavním předvolebním tématem na severu Čech se stalo omezení hazardu

  • 7
Hazard je jedním z hlavních témat komunálních voleb na severu Čech. Proti hernám vytáhly hlavně nové strany a hnutí. Argumentují, že s hernami je spojená kriminalita a hráči často hážou do automatů sociální dávky. Kandidáti proto sbírají podpisy pod petice a žádají referenda.

Severočeši utratí v automatech stovky milionů ročně, podle organizace Člověk v tísni je to jen v Ústí nad Labem půl miliardy. Sekretář Unie herního průmyslu Andrej Čírtek odhad mírní, podle něj jde v Ústí "jen" o zhruba 100 milionů. Přesto je číslo vysoké a zájem o toto téma značný.

Třeba teplické sdružení Pro polis oprášilo petici za vyhlášení referenda o zákazu hazardu v Teplicích. "Máme dvě otázky, jedna znamená zrušení heren na území města Teplice a druhá je jistý kompromis, tedy zrušení heren do sta metrů od veřejných budov. V Teplicích by asi 50 procent heren šlo pryč," uvedl Jakub Mráček z Pro polisu.

Sdružení se o referendum snažilo už před dvěma roky, kdy ale úředníci spoustu podpisů vyřadili a konečný počet jmen nestačil. Pro vyhlášení referenda je v Teplicích zapotřebí zhruba 4 100 hlasů. Nyní to sdružení zkouší znovu a během pár dní by se mělo dozvědět, zda budou podpisy tentokrát stačit.

Vedení Teplic je k hazardu shovívavé. Jediným omezením, k němuž přistoupilo, bylo nařízení sundat z fasád heren poutače a z výloh setřít nabídky a lákadla, které zvaly hráče dovnitř. Magistrát připomíná, že ročně Teplice získávají z hazardu přes 60 milionů korun.

V Bílině vytáhlo proti hazardu hned několik stran

Podpisy proti hazardu nyní sbírají i zástupci Strany zelených a místního uskupení B10 v Bílině. "Radnice neustále uděluje výjimky a nešvary zůstávají, proto jsme problém vzali do vlastních rukou," uvedl předseda bílinských zelených Michal Tétauer.

Herny podle nich město hyzdí a vyhánějí lidi z ulic. "Kdo si půjde s malými dětmi sednout na lavičku před hernu? A to ani nemluvím o situaci v nočních a večerních hodinách, kdy se člověk opravdu bojí kolem heren projít," říká Tétauer.

Bílinská TOP 09 rovnou žádá referendum, které by se konalo na podzim současně s komunálními volbami. O hazardu jednalo bílinské zastupitelstvo už několikrát, výsledkem je plošný zákaz se čtyřmi výjimkami, což ale mnozí lidé kritizují, protože nejsou jasná kritéria výjimek.

Proto se TOP 09 chce zeptat lidí, co si o tom myslí. "Souhlasíte s úplným zákazem provozu výherních hracích automatů v Bílině?" zněla by otázka.

Petice jsou i v dalších městech

Navrhovatelé nejsou pro úplný zákaz hazardu v Bílině, neboť to zasahuje do práva lidí svobodně podnikat, a navíc to přináší městu peníze.

"Dlouhodobě prosazujeme regulaci založenou na přísných podmínkách," říká zastupitel za TOP 09 Pavel Pastyřík. "Dospěli jsme ale k závěru, že zastupitelé nejsou schopni se na takové regulaci shodnout. V takovém případě je na místě se zákonným způsobem zeptat občanů," dodal další zastupitel za TOP 09 Jindřich Brunclík.

V Chomutově magistrát zjistil, že petice neobsahuje dost správných podpisů, o referendu proto zastupitelé ani nejednali. Petice za místní referendum proti hazardu běží také v Ústí nad Labem, Štětí, Litoměřicích nebo Lovosicích.