Kopii petice pošlou její autoři na ministerstvo životního prostředí. Ilustrační snímek

Kopii petice pošlou její autoři na ministerstvo životního prostředí. Ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Jed v ústeckém Tonasu odmítly stovky lidí, rozhodne ministerstvo

  • 3
Obyvatelé ústecké části Neštěmice odevzdali na magistrát petici proti rozšíření výroby přípravku Elsil v průmyslové zóně Tonaso. Při ní se používá vysoce toxický a karcinogenní oxid chromový. Protest podepsalo 1 125 lidí. Petice je ale spíše symbolická.

"Vzhledem k tomu, že při chemické výrobě nelze nikdy stoprocentně vyloučit havárii, máme obavy o své zdraví," stojí mimo jiné v petici. Místní požadují i to, aby město v Tonasu změnilo územní plán tak, aby napříště podobné záměry jako rozšíření výroby Elsilu nebyly přípustné.

Areál Tonaso

Areál dnes známý jako Tonaso (zkratka z názvu Továrna na sodu) se začal budovat v roce 1905, jeho provoz funguje od roku 1907.

Dalších více než 80 let se firma Solvayka (později právě Tonaso) stala monopolním výrobcem kalcinované sody pro celé Československo, využívala se především ve sklářském průmyslu.

V roce 1991 výroba sody skončila, důvodem byla ekologická zátěž areálu a stav výrobních objektů.

Zóna se poté zásadním způsobem transformovala. Dnes průmyslový areál využívá zhruba 50 společností podnikajících v oblasti chemické výroby, skladování a distribuce pohonných hmot, strojírenství či stavebnictví.

Přípravek k povrchové úpravě kovů vyrábí už několik měsíců společnost Vodní sklo asi dvě stě metrů od obytných domů. Produkci odpovídající 90 tunám za rok hodlá zvýšit na tisíc tun ročně.

Lidé podepsaní pod peticí se obávají, že úměrně tomu vzroste riziko havárie při manipulaci s oxidem chromovým. Podporu našli i u radnice neštěmického obvodu.

"Starostka obvodu Miloslava Válková kromě jiného umožnila podpis petice i na podatelně radnice," poznamenala obyvatelka Neštěmic Eliška Cesarová, která petici na magistrát přinesla. Lidé dokument podepisovali od 29. listopadu do 13. prosince.

"Bojíme se dopadu na životní prostředí a na lidi, kteří tu bydlí. Je to karcinogenní látka, tak ta obava o zdraví lidí je na místě," řekla starostka Válková už dříve MF DNES.

Ústí se proti rozhodnutí kraje odvolalo

Změnu integrovaného povolení na rozšíření výroby látky Elsil na požadovaných tisíc tun ročně vydal 14. listopadu krajský úřad. Krajská rada se přitom před tím k rozšíření produkce vyjádřila nesouhlasně.

Ústecký magistrát se proti rozhodnutí kraje o rozšíření výroby odvolal. "Dali jsme jasně najevo, že to nechceme," prohlásil radní Pavel Dlouhý.

O odvolání města rozhodne ministerstvo životního prostředí. Obyvatelé Neštěmic mu nyní pošlou i kopii své petice.

Ředitel firmy Vodní sklo Zdeněk Vosátka tvrdí, že hrozba úniku oxidu chromového je minimální, protože ho firma skladuje v uzamykatelné výrobně s nepropustnou podlahou svedenou do havarijní jímky.

"Manipulace jsou omezeny na minimum právě proto, aby se i možnost vzniku havarijních situací minimalizovala," řekl už dříve Vosátka.

Ministerstvo by o zvýšení produkce Elsilu v Neštěmicích mělo rozhodnout během ledna či února. Dokud ministerstvo odvolání nevypořádá, integrované povolení není platné a firma smí produkovat Elsil jen ve stávajícím množství.