Horní Jiřetín leží v podhůří Krušných hor. Nestojí zde paneláky, jen rodinné...

Horní Jiřetín leží v podhůří Krušných hor. Nestojí zde paneláky, jen rodinné domy a nízké činžáky, proto je město poměrně rozlehlé. | foto: Miloš Žihla

Přestěhujte město kvůli uhlí, tlačí na vládu část obyvatel Jiřetína

  • 13
Jen necelé dva měsíce vydržel klid po jednání vlády o limitech těžby uhlí. Hlasy, které chtějí otázku znovu otevřít, tentokrát zazněly z Horního Jiřetína, pod kterým by rád těžil lom ČSA. Lidé, kteří byli ochotni jednat s těžaři o prodeji domů, sepsali petici, aby stát postavil nové město jinde.

„Naši opravdu novou a lepší budoucnost vidíme v životě na jiném, perspektivním místě. Na místě, kde těžbou surovin nebudeme ohroženi,“ píše se mimo jiné v petici. Sepsal ji Pavel Gruber z Horního Jiřetína a zároveň založil iniciativu s názvem Přejeme si dobré místo pro život. Grauber říká, že petici už podepsalo kolem 300 lidí.

„Chceme, aby vláda buď úplně odepsala zdejší uhlí, nebo umožnila jednat s těžaři o spravedlivém vyrovnání. Máme zájem jednat o podmínkách, za kterých by bylo přesídlení reálné,“ řekl MF DNES.

O první možnosti se ale ve výzvě nepíše. Petice mluví jen o stěhování. „Vyzýváme všechny odpovědné osoby a instituce, aby nám byly co nejdříve předloženy veškeré podmínky spravedlivého vyrovnání našich oprávněných finančních, materiálních, ale i nemateriálních nároků,“ stojí v petici.

Gruber, který patří k těm, kteří už dříve vyjádřili ochotu své domy prodat a město vyklidit, ji chce v nejbližších dnech předat premiérovi Bohuslavu Sobotkovi z ČSSD a předsedům dalších vládních stran, Andreji Babišovi z ANO a Pavlu Bělobrádkovi z KDU-ČSL.

Odpůrci těžby požadují odepsání zásob

Vláda v říjnu prolomení limitů na dole ČSA neschválila. Také ale tamní zásoby uhlí neodepsala a chce o limitech znovu jednat za pět let.

„Tím nás odsoudili k dalším letům života v nejistotě,“ říká Gruber. „Nechci nic jiného než klid. Tak ať nám postaví jinou obec, kde budeme mít stejné, nebo i lepší podmínky. Třeba s domovem pro přestárlé občany, který nyní v Jiřetíně chybí,“ argumentuje Gruber.

Severní energetická, majitel lomu ČSA, už v minulosti nabízela, že postaví novou obec třeba mezi Litvínovem a Lomem.

„Možnosti ale nabízely i některé obce. Třeba ve Vysoké Peci je připravená úplně nová čtvrť, pozemky nabízela i Nová Ves v Horách,“ naznačila další možnosti mluvčí Severní Energetické Gabriela Sáričková Benešová.

Odpůrce další těžby a starosta Jiřetína Vladimír Buřt také touží po jistotě, ale bez stěhování.

„Říjnové rozhodnutí vlády o zachování limitů pro nás bylo důležité, ale tím to pro nás nekončí. Chceme dosáhnout toho, aby vláda zásoby uhlí odepsala nebo převedla do nebilančních zásob,“ popsal Buřt, jak vidí budoucnost Jiřetína on a jiná část obyvatel dvoutisícového městečka.

Rád bych se také zabýval něčím jiným, poznamenal Mládek

Že by se vláda těžbou na Mostecku v nejbližší době znovu zabývala, se ale nezdá pravděpodobné. Ministr průmysl Jan Mládek, který odložení rozhodnutí o limitech na lomu ČSA navrhl, si myslí, že současná vláda už se uhlím pod Horním Jiřetínem zabývat nebude.

„Já se tím zabývám už 21 měsíců, co jsem v úřadě, a rád bych se také zabýval něčím jiným,“ poznamenal Mládek po říjnovém jednání (o rozhodnutí vlády zde).

Je tak pravděpodobné, že uhlí pod Jiřetínem už se těžit nebude. „Pokud se limity neprolomí teď, nastane útlumový program a budou se odstavovat technologie. Pak už se těžba neobnoví,“ je přesvědčen předseda hornických odborářů na dole ČSA Arnošt Ševčík.