Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Janeček, MAFRA

Chmelnic poprvé po letech přibylo, pěstitelům paradoxně pomohly povodně

  • 0
Pěstitelům chmele se podařilo zvrátit trend, kdy každý rok ubývalo chmelnic. Díky mrazům a povodním, jež zničily stovky hektarů, navíc obnovili porosty, pěstují i nové odrůdy a zájem o chmel opět roste.

"V minulém roce bylo i za pomoci ministerstva zemědělství vysázeno vyšší procento nových porostů a tento trend podle našich informací a na základě poptávky po sadbě očekáváme v podobném rozsahu i tento rok," uvedl místopředseda svazu pěstitelů Zdeněk Rosa.

Celková rozloha chmelnic v poslední době pravidelně klesala. Ale zatímco v předchozích letech se nově osázelo vždy kolem 200 hektarů, loni to byl dvojnásobek.

Paradoxně k tomu přispěly povodně a mrazy, protože díky přírodním pohromám se našly peníze na obnovu porostů. Navíc opět roste poptávka po českém kvalitním chmelu. Čeští chmelaři loni prodali do zahraničí granule či lisovaný chmel za 736 milionů korun, to je o devět milionů víc než v roce 2012.

"Nárůst exportu byl znovu zaznamenán u chmele, který směřoval do Ruska, Vietnamu či USA," říká tajemník chmelařského svazu Michal Kovařík. Z exotických zemí se český chmel pravidelně vyváží například do Jižní Koreje, Austrálie, Ugandy či Peru. Tradičně největším odběratelem je Japonsko.

Vedle červeňáku se prosazuje Kazbek

Vedle tradiční chmelové odrůdy žateckého poloraného červeňáku se ve světě prosazují i další druhy. Podle poslední zprávy Svazu pěstitelů chmele ČR se loni do zahraniční vyvezlo tři a půl tisíce tun chmele, tedy tři čtvrtiny veškeré české sklizně roku 2013.

"Odběratelé český chmel používají zejména do kvalitních prémiových značek piv s vysokým renomé, které jsou vlajkovou lodí pivovarů. Poptávají ale třeba i Kazbek, odrůdu vhodnou zejména do piv anglického či amerického typu, nebo biochmel," poznamenal Kovařík.

Kazbek je pro výrobce piva zajímavý kořenito-citronovým aroma, pěstuje se od roku 2008. Biochmel z Česka pak je ještě mladší novinkou, sklízel se teprve dvakrát.