Sameček zápřednice jedovaté

Sameček zápřednice jedovaté | foto: Jan Dolanský

Ženu vzbudilo šimrání, kousl ji jedovatý pavouk zápřednice

  • 92
Jeden z nejnebezpečnějších pavouků v Česku, zápřednice jedovatá, se rozšířil i do míst, kde se s ním dříve lidé nesetkávali. Nepříjemnou zkušenost s jeho kousnutím nyní měla žena z Mostu. Vlezl jí až do postele.

"Obyvatelku domu pod hřbitovem tento týden probudilo v noci šimrání na zádech. Poté, co se ho snažila zbavit, ucítila bolestivé štípnutí a vzápětí jí ochrnula část zad," líčí Stanislava Pöschlová z odboru životního prostředí mosteckého magistrátu.

Kousnutí zápřednice

Samice zápřednice jedovaté

Kousnutí zápřednice, až 1,5 cm velkého pavouka, je hodně bolestivé, zasažené místo může brnět a u citlivějších lidí může vyvolávat otoky a nevolnost.

Dospělému člověku většinou není nebezpečné, ale ohrozit může alergiky nebo malé děti.

Lze ho srovnat s bodnutím včely nebo sršně. Následky většinou odezní do druhého dne.

Ochrnutí vydrželo až do odpoledne. Když žena prohledala ložní prádlo, našla na prostěradle malé, nenápadné pavoučky hned dva. Oba již mrtvé.

"Protože se v médiích nedávno objevila informace o výskytu zápřednice jedovaté, majitel domu o ní vyhledal informace a popis se nápadně shodoval. Proto nás hned informoval a oba exempláře nám i předal," zmínila Pöschlová.

Magistrát poté obyvatele města před pavoukem varoval na svém webu. "Nejedná se o smrtelně jedovatého pavouka, nicméně je zapotřebí vyvarovat se manipulace s ním," upozornila Pöschlová.

Zápřednice jedovatá patří v Česku k původním druhům, ale až do konce minulého století byla velmi vzácná. Od 90. let se rychle šíří. Odborníci zatím její výskyt zdokumentovali hlavně na jižní Moravě, v Českém středohoří a v některých částech Polabí.

Minulý týden měla doma hned čtyři zápřednice žena z Ústí nad Labem (o zápřednici v Ústí zde).