Markus Ulbig je saským ministrem vnitra od roku 2009, před tím byl například...

Markus Ulbig je saským ministrem vnitra od roku 2009, před tím byl například starostou Pirny. | foto: SMI

Jsme úspěšní, ale sami na drogy z Česka nestačíme, říká saský ministr

  • 26
Sasové se potýkají s českými gangy. Vedle krádeží aut je trápí hlavně pašování pervitinu, známého v Sasku jako crystal. "Boj proti crystalu má prioritu. Sama policie na to nestačí, spolupracovat musí všechny společenské síly," uvádí v mailovém rozhovoru saský ministr vnitra Markus Ulbig.

Kolik případů jste v posledních letech odhalili?
Boj s crystalem a proti kriminalitě s ní spojené je pro mne již po řadu let prioritou. Bohužel podíl pervitinu mezi omamnými látkami neustále roste. Zatímco v roce 2001 představoval zhruba 10 procent všech registrovaných případů drogové kriminality, v současnosti tento podíl vzrostl na více než 50 procent. Jen v Sasku bylo v roce 2012 zjištěno v souvislosti s amfetaminem, metanfetaminem a jejich deriváty 4 763 deliktů. Bohužel rok 2013 nebude výjimkou, očekáváme minimálně stejně vysoký počet případů.

Markus Ulbig

Narodil se v roce 1964 v krušnohorském městečku Zinnwald u německo-českých hranic.

Vystudoval Střední školu elektrotechnickou, Vysokou administrativní a hospodářskou akademii v Drážďanech a Vysokou školu ekonomie v Žitavě.

Od října 1990 je členem CDU, v letech 1990 až 1992 byl vedoucím kanceláře primátora Pirny, od roku 1992 do roku 1999 šéfem stavebního úřadu v Pirně.

V letech 1999 až 2001 byl mluvčím saského ministerstva vnitra, od 1. srpna 2001 byl starostou Pirny.

Saským zemským ministrem vnitra je od 30. září 2009.

Je ženatý a má čtyři děti.

Dojet si do tržnic u hranic pro pervitin není problém, gangy navíc vymýšlejí stále nové triky, jak drogu přes hranice dostat. Je podle vás policie úspěšná?
Je to náš společný úspěch. Například díky preventivním opatřením počet odhalených laboratoří od roku 2009 klesá. Na tomto místě chci poděkovat právě za vzájemnou policejní spolupráci. Je důležité, že konzumenti i producenti oné drogy jsou díky důslednému pronásledování vedenému na obou stranách hranice pod neustálým tlakem.

Chválíte spolupráci s českou policií. Jaký tedy byl podle vás uplynulý rok z hlediska přeshraniční kriminality na česko - saské hranici?
Dosáhli jsme podstatného zlepšení spolupráce mezi saskými a českými bezpečnostními orgány. Byla vytvořena společná vyšetřovací skupina, společně postupujeme zejména v oblasti krádeží motorových vozidel a právě při potírání zločinnosti spojené s pervitinem.

Zmínil jste krádeže vozidel v Německu. Pro kolik aut si české gangy loni "dojely", kolik jich zmizelo?
Údaje o krádežích motorových vozidel za rok 2013 ještě nejsou k dispozici. Nicméně již nyní je zřejmé, že s více než 3 200 odcizenými vozidly bude dosaženo hodnot podobných roku 2012. U trestných činů páchaných gangy se již mnohokrát ukázalo, že pachatelé různých národností kooperují. Proto i při potírání této zločinnosti sázíme na přeshraniční spolupráci.

Podle statistik nejčastěji mizela auta z Drážďan. Je to stále hlavní cíl zlodějů?
V Drážďanech vykazují krádeže motorových vozidel klesající tendenci. V roce 2012 tu bylo odcizeno přes 650 vozů, za rok 2013 bude toto číslo nižší. To je opravdu pěkný úspěch.

V Německu mizí hlavně luxusnější vozy. Které značky patří k nejoblíbenějším?
Samozřejmě, že i zloději mají své favority, nejvýš na jejich seznamech jsou značky Volkswagen, Škoda a Audi. Bylo by proto dobré, kdyby hlavně tito výrobci automobilů nabízeli konfigurace s rozsáhlejším bezpečnostním vybavením. Týká se to ale všech automobilek.

Často při dopadení nějakého gangu policie konstatuje, že členové měli na krádeže špičkové vybavení. Mají zloději nějaké nové triky, které jim umožňují s autem zmizet během několika sekund?
Zloději používají celé spektrum metod, od hrubé síly až po sofistikované technologie. Práce policie a osvěta tak hraje zvlášť důležitou roli. Zároveň by mne velmi potěšilo, kdyby výrobci automobilů i kupující věnovali větší pozornost zabezpečení. Není přece v pořádku, když dnešní automobily umí samy automaticky zaparkovat, ale jejich elektronické zabezpečení lze "rozlousknout" a překonat za pár sekund.

Vyřešení kterého případu považujete za největší úspěch?
Mám radost z úspěchů společného vyšetřovacího týmu Saského státního kriminálního úřadu (LKA) a Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Po čtyřdenní přeshraniční zásahové akci se nám na začátku října podařilo zatknout pětičlenný gang zlodějů aut z Děčínska, zajistit pět ukradených vozidel a řadu dalších dílů (o zásahu zde). Je to jeden z příkladů, jak je možné díky zintenzivnění spolupráce dosáhnout vyšší bezpečnosti.

Česká a německá policie se na konci roku 2012 dohodly na spolupráci a vzniku společného týmu. Jak funguje, kolik má českých a německých policistů a jste s ním spokojen?
Ve společném vyšetřovacím týmu "Labe" pracuje pět policistů z policejního ředitelství v Drážďanech a Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje. Hlavním cílem společné práce je boj proti majetkové trestné činnosti a proti drogové kriminalitě v pohraniční. Kancelář jednotky je v Petrovicích, ve společném Centru česko-německé policejní a celní spolupráce. Uniformu nenosí, pracují v civilu. Tým "Labe" má podobné úkoly a cíle jako tým německých a polských policistů s názvem "Nisa". A můžeme být hrdí na dobrou spolupráci mezi Českou republikou, Bavorskem a Saskem.

Někteří obyvatelé obcí u hranic občas volají po zrušení Schengenu, chtějí kontrolované hranice zpět. Zavřel byste hranice?
Jsem neskonale rád, že nyní žijeme v době otevřených hranic. Nicméně, je třeba mít pochopení pro to, že nárůst trestné činnosti či vznik nových druhů kriminality lidi v regionu trápí. A to na obou stranách hranice stejně. V Sasku se scházíme s obyvateli a firmami v rámci bezpečnostních konferencí. Vzájemná komunikace je velmi důležitá. Hovoříme o skutečnostech místo fám. Z těchto jednání často vzejdou nová praktická řešení problémů, kdy si vzájemně pomáhají soukromá bezpečnostní opatření a policejní práce.

Na co se v novém roce nejvíce těšíte?
Práce ministra vnitra rozhodně nebude ani v příštím roce nudná, těším se na další prohloubení spolupráce v příhraničních regionech.