Hadí lázně v Teplicích v roce 2016 | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Ani třetí návrh na opravu teplických Hadích lázní u památkářů neprošel

  • 6
Architekti z ateliéru Mise představili už třetí návrh na rekonstrukci zchátralých Hadích lázní v Šanově, které patří teplickému developerovi Jaroslavu Třešňákovi. Stejně jako předešlé varianty ale zřejmě i tato zůstane jen na papíře. Památkáři jsou totiž proti.

Nový návrh teplických architektů zachovává podobu klasicistní budovy z roku 1839 zatím nejvěrněji. „V předchozích návrzích jsme se dostali do patového stavu,“ vypráví architekt Petr Sedláček.

„Objekt nabýval na rozměru, což se nelíbilo památkářům. Proto jsme se rozhodli přístup změnit a vrátili jsme se ke konzervativní podobě,“ vysvětluje Sedláček.

Proti prvním návrhům hmoty skutečně ubylo. Bez viditelných změn zůstávají i obě vyvýšené boční části stavby, takzvané rizality.

A přece je něco jinak. Průčelí ve směru k Vojenské lázeňské léčebně, které je dnes zarostlé houštím, plánují architekti proměnit v kolonádu.

Zasklená kolonáda

„V podstatě jsme do tohoto prostoru zkopírovali kolonádu, která je dnes ve směru do ulice U Hadích lázní,“ říká Sedláček.

Hadí lázně

  • vznikly na místě mělké prohlubně s teplou vodou, která údajně přitahovala plazy a obojživelníky
  • v roce 1773 postavili nad pramenem přístřešek, v roce 1796 zde šanovská obec vystavěla zděnou budovu
  • nynější podoba lázní pochází z klasicistní přestavby z let 1838 až 1839
  • budova je v majetku vlivného teplického podnikatele Jaroslava Třešňáka, jemuž patřily i nedaleké Městské lázně. Ty však nechal v roce 2008 strhnout

Důvodem k tomuto zásahu je to, že kolonáda ve směru do ulice už dávno ztratila svůj smysl. Kočáry totiž vystřídaly šňůry automobilů, vozovka se zvedla a lázně se ocitly hluboko pod její úrovní.

„Budova tím dnes nesmírně trpí. V návrhu ale počítáme i s úpravou této části budovy. Zasklenou kolonádu opět otevřeme, obnovíme chodník,“ připomíná architekt.

Převedení kolonády na druhou stranu budovy však plní ještě jeden účel, a to rozšíření vnitřního prostoru. Investor chce budově vrátit původní funkci. Nepůjde o wellness, jak se dříve uvažovalo, ale o lázeňskou léčbu.

Nejméně sto pacientů

„Ta však musí splňovat všechny zdravotnické standardy 21. století, proto potřebuje dostatečný prostor,“ upozorňuje Sedláček.

Aby byl provoz lázní udržitelný, potřebují podle Sedláčka obsloužit sto pacientů denně. V současném prostoru budovy to ale není možné.

„Proto potřebujeme ve středu stavby vybudovat druhé podlaží, které už je v jednom z rizalitů. Abychom to mohli provést, bude nutné sáhnout do kleneb a zdiva. Jinak požadované služby do nynějšího objemu nedostaneme,“ dodává architekt s tím, že druhé podlaží se na exteriéru budovy nijak neprojeví.

Lázně se mají totiž zvenčí stále jevit jako jednopodlažní. „Už dnes při pohledu z parku vypadá jedna část objektu jako jednopodlažní, ale je tam vložený strop. Stejný způsob jsme použili i v ostatních křídlech budovy,“ podotýká.

Památkáři s úpravami nesouhlasí

Aktuální návrh na rekonstrukci lázní však stejně jako plány předešlé narazil na nesouhlas památkářů. Těm se nelíbí ani přenesení kolonády, ani zásah do kleneb.

„Oddělení památkové péče sice vydalo rozhodnutí k záměru, ale není ještě pravomocné, a proto se k němu nebudeme vyjadřovat,” sdělila Lenka Mirgová, vedoucí teplického odboru územního plánování a stavebního řádu.

Rozhodnutí památkářů ale přiblížil autor studie. „Naše návrhy shledali jako nepřípustné, neboť by měly negativní vliv na architektonické i urbanistické hodnoty stavby. Památkáři ale podle mě přehlížejí základní funkční potřebu objektu,“ je přesvědčený architekt.

„Jistě, mohla by zde být restaurace, ale to nechceme. Chceme sem vrátit lázně, ale ty potřebují určitý prostor. Dnes nemůžeme v objektu zřídit lázně v podobě, v jaké tu byly před 100 lety. Musíme respektovat vývoj zdravotnictví a jeho standardy,“ připomíná Sedláček.

Rozhodnutím teplických památkářů se nyní bude zabývat krajský úřad, ke kterému se investor Třešňák rozhodl odvolat.