Páchník hnědý

Páchník hnědý | foto: Městský úřad Bílina

Bílina odveze strom z pokácené aleje do zoo, žije v něm vzácný brouk

  • 2
Při kácení stromů v aleji na Kyselce v severočeské Bílině objevili odborníci kriticky ohroženého brouka páchníka hnědého. Teď vyřizují povolení, aby ho mohli s celým kmenem přestěhovat do zooparku v Chomutově, kde je sekce speciálně určená broukům.

Staré stromy v aleji bylo nutné pokácet proto, že do nich prasklinami vnikala voda a ničila je hniloba. Právě díky tomu se však v jednom z nich páchník hnědý usadil, neboť se živí mrtvým dřevem. Při biologickém rozboru se na něj nepřišlo, až po rozřezání pokáceného kmene objevil entomolog stopy po jeho přítomnosti.

"Nalezl trus, larvy a kokony v různém stádiu vývoje," přiblížila Helena Volfová z odboru životního prostředí bílinské radnice.

Dospělého brouka odborníci v bílinské aleji nenašli, jen ve stadiích těsně před vylíhnutím. Přesto je nález velice překvapil.

"Páchník hnědý je vzácný, a pokud už se někde vyskytuje, tak většinou v kmeni lípy, ale nikdy v jírovci, ve kterém se našel u nás," poznamenala Helena Volfová.

S rozřezaným kmenem nyní nikdo nesmí hýbat

Rozřezaný kmen nyní leží v aleji a nesmí se s ním hýbat, protože nikdo nesmí bez povolení zasahovat do vývoje ohroženého živočicha.

"Čekáme na povolení odboru životního prostředí krajského úřadu, abychom ho mohli převézt do Chomutova," doplnila Volfová.

Páchník skončí v Podkrušnohorském zooparku v takzvaném broučkovišti vytvořeném z ležících nebo zčásti do země zakopaných kmenů stromů.

Dospělý páchník dosahuje velikosti až 30 milimetrů. Žije v dutinách stromů a příliš nelétá. Je veden v národním červeném seznamu bezobratlých živočichů jako kriticky ohrožený, chrání ho i EU v rámci soustavy Natura 2000.