Petr Šuda před Krajským soudem v Ústí nad Labem. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Oulický k soudu nepřišel, v dotační kauze ale svědčila žena náměstka

  • 2
Jeden z nejsilnějších zákulisních hráčů severočeské politiky Patrik Oulický měl v pátek vypovídat v kauze dotačního podvodu. Z něj je obžalovaný podnikatel Petr Šuda, který žádal o dotaci na zbudování wellness centra v domě, který Oulickému patří. K ústeckému krajskému soudu se ale Oulický nedostavil.

„Ráno telefonicky sdělil, že se ze zdravotních důvodů nemůže dostavit,“ poznamenal soudce Jiří Bednář, který kauzu vyřizuje.

Líčení bude pokračovat přespříští pátek, na kdy už Oulický svou účast slíbil.

Soud si Oulického předvolal proto, aby přiblížil finanční transakce mezi ním a Šudou. Oulický Šudovi podle obžaloby nakrátko půjčil 9,5 milionu korun, aby Šuda před dotačním úřadem Severozápad prokázal dostatek peněz na doplacení projektu.

Obžaloba totiž podnikatele viní, že v žádosti o dotaci lhal a zpochybňuje právě i předložené finanční záruky.

Jeho pomoc byla klíčová, uvedla Madarová

Oulický sice k soudu nedorazil, dostavili se ale jiní zajímaví svědkové. Vypovídala třeba Kamila Madarová, manželka náměstka ústecké primátorky Jiřího Madara. Soudu popsala kontakty se Šudou a potvrdila, že podnikatel měl zkušenosti se zařizováním masáží.

Státní zástupce totiž tvrdí, že Šuda uvedl v žádosti ke specializaci své firmy Spring UL na wellness nepravdivě služby.

„Pomáhal nám vybrat masérky a nastavit masážní menu,“ uvedla Madarová, jak jí Šuda v letech 2006 a 2007 pomáhal rozjet vlastní salon s thajskými masážemi.

„Pustila jsem se do byznysu, o kterém jsem nevěděla, jak vypadá. Jeho pomoc byla klíčová,“ řekla.

Popsala, jak Šuda sháněl v Thajsku masérky, přivezl je do Ústí a pomáhal jim s Madarovou uzavřít pracovní smlouvy. Proto pak dala Šudovi doporučení, když v roce 2011 o dotaci žádal.

Amatérismus, zdůvodnil svědek, proč muži potvrdil spolupráci

Jako svědek vystoupil i Ladislav Cichy, jehož soudce Bednář minulý týden potrestal v jiné kauze za kšefty s drogami.

„Osobně pana Šudu neznám. Nechápu, proč mu mám tady něco dosvědčovat,“ zmínil Cichy.

Jeho někdejší firma Van-eso však měla s Šudou spolupracovat, což podnikatel uvedl v žádosti. Cichy spolupráci potvrdil v čestném prohlášení. U soudu to ale popřel.

„Amatérismus,“ odpověděl Cichy na dotaz soudce, proč tedy dokument podepsal.

Ve prospěch Šudy pak svědčila Ivana Němcová. Pracovala ve firmě Premium Trade, jež Spring UL vedla účetnictví a administrovala zmíněný dotační projekt.

„Jeho společnost se zabývala masážemi, relaxacemi a kosmetikou,“ uvedla. Dodala, že Šudovy masérky pracovaly v salonu jiné společnosti v Ústí. Podotkla ale, že Spring UL vlastní provozovnu neměla.

Na policii vypovídal i šéf Krajské zdravotní

U soudu také vyšlo najevo, že během vyšetřování případu si policie pozvala k podání vysvětlení někdejšího krajského šéfa ODS a nynějšího ředitele Krajské zdravotní Petra Fialu. Fiala byl totiž člen hodnotící komise, která doporučila projekt podpořit. On sám dal záměru nejvyšší hodnocení.

„Hodnotil jsem to podle svého nejlepšího svědomí, nebyl jsem nikým ovlivňován,“ citoval soudce jeho výpověď.

Podnikatel Šuda na wellness žádal o dotaci 8,5 milionu korun, celkové náklady na projekt byly 17,5 milionu. Řídící výbor úřadu nejprve žádost o dotaci schválil, ale po podnětu od policie od smlouvy odstoupil.

Šudovi kvůli pokusu o dotační podvod a poškození finančních zájmů EU hrozí až deset let vězení.

Líčení bude pokračovat za 14 dní. Vedle Oulického se dostaví i další zajímavá postava ústeckého podnikatelského prostředí Jaroslav Tlapák. Soud ho předvolal jako svědka.

Tlapák měl blízko k ODS. V současnosti je předseda představenstva firmy EDS, kterou Oulický spoluvlastní a jíž patří i dům, v němž mělo wellness centrum vzniknout.