Věznice Drahonice zavřela 1. května 2013.

Věznice Drahonice zavřela 1. května 2013. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Vězeňská služba plánuje znovuotevření Drahonic, zavřela je po amnestii

  • 4
Vězeňská služba zvažuje, že znovu otevře věznici v Drahonicích na Lounsku. Zavřela ji před dvěma lety kvůli snížení počtu vězňů po Klausově amnestii. Areál chtěla prodat, ale návrat odsouzených do vyprázdněných cel ji přiměl plány přehodnotit.

„V souvislosti s vysokým nárůstem počtu vězněných osob se vězeňská služba obecně zabývá vyhledáváním dalších ubytovacích kapacit a také otázkou znovuotevření věznice Drahonice,“ potvrdila mluvčí Generálního ředitelství Vězeňské služby ČR Hana Löffelmannová.

Tehdejší náměstek ministra spravedlnosti Daniel Volák přitom při uzavření Drahonic tvrdil, že pokud kapacita věznic přestane opět stačit, ministerstvo využije některý ze tří bývalých uprchlických táborů, které získalo od ministerstva vnitra a investovalo do nich desítky milionů korun (o uzavření Drahonic zde).

Znovuotevření věznice nebude levné. vězeňská služba musí vyřešit nejenom opravy, ale i nové vybavení. Jedním z velkých problémů je stará kotelna, která potřebuje rekonstrukci, jež by stála podle odhadu kolem 11 milionů korun. Zastaralá je také kanalizace. Jak vysoké budou náklady a kdy se věznice znovu otevře, však zatím není jasné.

„Otázka termínu otevření a také, zda bude věznice Drahonice samostatnou jednotkou, či zda bude spadat pod jednu z blízkých organizačních jednotek, nebyla vedením vězeňské služby ještě rozhodnuta. Finanční náročnost eventuálního opětovného včlenění do ubytovacích kapacit vězeňské služby není vyčíslena,“ dodala Löffelmannová.

Počet odsouzených se blíží k číslu před amnestií

Na začátku roku 2013 bylo ve věznicích 22 638 vězňů, po Klausově amnestii se jich v dubnu ven dostalo 6 443. V Drahonicích poklesl po amnestii počet vězněných osob z 296 na 170, důvodem uzavření v květnu 2013 byla nehospodárnost provozu.

Nyní se počet odsouzených blíží k číslu před amnestií. Ve výkonu trestu bylo k 18. březnu 19 391 lidí. Jejich počet roste každý měsíc o několik desítek. Věznice jsou proto na 95 procent zaplněny, některá zařízení svoji kapacitu přesáhla.

Například v Oráčově vzdáleném 30 kilometrů od Drahonic je věznice zaplněna téměř ze 102 procent, je tam 484 odsouzených, kapacita je přitom 475. V nedalekém Novém Sedle s kapacitou 359 vězňů je 350 odsouzených. V úvahu tak přichází možnost, že v Drahonicích bude pobočka těchto dvou věznic.

V únoru už začala znovu fungovat ženská věznice ve Velkých Přílepech u Prahy, která je pobočkou ruzyňské věznice a vejde se do ní 151 odsouzených. Ještě letos se má otevřít druhá věznice v Břeclavi.

Okolní obce by otevření Drahonic přivítaly

Radnice v Lubenci, pod kterou Drahonice spadají, plánované otevření věznice vítá. „Pro nás je to dobrá zpráva. S věznicí jsme měli v minulosti velmi dobré vztahy. Odsouzení v obci pomáhali v rámci brigád, například s úklidem veřejných prostranství, pracovali i pro místní firmy,“ uvedl starosta Jiří Chaloupecký.

Podobně mluví i starosta nedalekého Vroutku Jaromír Kubelka. „Pokud je to myšleno vážně a k otevření věznice dojde, budu tleskat. Pro nás je to dobré ze dvou důvodů - snížení nezaměstnanosti a odsouzení tu vypomáhali,“ řekl Kubelka.

Drahonický areál, který byl v provozu od roku 1957, vězeňská služba po uzavření nabídla k prodeji. Nejdříve chtěla 27 milionů, nikdo ale neprojevil zájem. V posledním šestém kole byla cena 10 milionů korun. Nyní už areál k prodeji nenabízí.

Prodej s obavami sledovali lidé a starostové v okolí. Strachovali se, aby komplex nekoupil podnikatel se záměrem vybudovat v něm ubytovnu pro sociálně slabé. Objevily se i informace, že by areál mohl sloužit jako ubytovna pro zahraniční utečence. Radnice proto na areál vyhlásila stavební uzávěru, která neumožňuje žádné stavební úpravy pro vznik ubytovacích prostor bez souhlasu obce.