Barokní oltář v oseckém kostele Nanebevzetí Panny Marie

Barokní oltář v oseckém kostele Nanebevzetí Panny Marie | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Osecký oltář poničily necitlivé zásahy, teď se dočká opravy

  • 2
Interiér barokního kostela Nanebevzetí Panny Marie, který je součástí areálu slavného cisterciáckého kláštera v Oseku, se dočká obnovy. Jednou z opravovaných částí bude i hlavní oltář ze 17. století.

„Osecký kostel je unikátní, jedinečnou a dominantní ukázkou chrámové architektury z dílny O. Broggia a G. A. Corbeliniho. Oltář je důležitým prvkem celé stavby a proto byl zahrnutý do celkového restaurování interiéru,“ uvedl správce oseckého kláštera Jindřich Koska.

Oltář tvoří dominantu východní části kostelní lodi a nese na sobě několik mramorových soch. Sochy i oltář pocházejí z dílny Giacoma Antonia Corbelliniho, italského štukatéra a odborníka na mramor. Opravou projdou zejména jeho mramorové části, které jsou poničené neodbornými zásahy.

„Opravy budou mít svá specifika. Mramor je značně zašlý, místy poškozený a v minulosti necitlivými zásahy doplněný. Stejně tak jako sochařská výzdoba, která byla znehodnocena druhotnými přemalbami,“ doplnil Koska.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Oseku

Restaurátorských prací na oltáři se ujme pražská společnost Brandl. Předpokládané náklady na opravu celého interiéru kostela přesahují sedm milionů korun.

Peníze poskytlo ministerstvo kultury, osecké cisterciácké opatství a německý spolek přátel kláštera Osek. Práce jsou naplánované do roku 2019.

„Celkový čas záleží na množství získaných peněz. Může být kratší, ale i delší. Věřím, že po celkovém restaurování se hlavní oltář zaskví ve své původní barokní kráse,“ dodal Koska.