Kdy skalní kaple ve Všemilech skutečně vznikla, nikdo neví. Na kříži je...

Kdy skalní kaple ve Všemilech skutečně vznikla, nikdo neví. Na kříži je vytesaný letopočet 1760, první písemná zmínka pochází z roku 1835. | foto: Jitka Erbenová, Wikipedie

Jetřichovice nechají znovu vysekat oblíbenou skalní kapli ve Všemilech

  • 0
Obecní úřad v Jetřichovicích nechá zrenovovat jednu z nejkrásnějších skalních kaplí v Českém Švýcarsku, kapli svatého Ignáce ve Všemilech. Na její opravu už vyhlásil výběrové řízení.

"Chtěli bychom, aby se s renovací začalo ještě letos a příští rok v červnu bylo vše hotové," řekl jetřichovický starosta Jaroslav Fišer.

Kaple vysekaná do skalního pískovcového bloku stojí kousek za domem čp. 51 a nejstarší zmínka o ní je z října roku 1835 ze soupisu křížů a soch farnosti Srbská Kamenice. Tam se píše, že stojí na soukromém selském pozemku. Její majitel je z obce Studené, a protože je v kapli poměrně vlhko, rychle se ničí.

"Vody je tam opravdu spousta. Kaple se musí znova celá vysekat, udělat nový výklenek, opravit malby a lavice. Sanovat se skála musí i zvenku včetně křížku na ní a upravíme i cestu ke kapli," říká starosta.

Po druhé světové válce památka připadla státu a poslední desetiletí paří Jetřichovicím.

"Neopravovala se léta. Ale lidé ze sousedního domu tam větrají, otevírají ji vždy na víkend a vždy, když jsou doma," přiblížil Fišer.

Renovace vyjde na 300 tisíc korun

Kaple je přístupná celý rok. Když právě není otevřená, mohou do ní lidé alespoň nakouknout. Sakrální památka, kde jsou obrazy Panny Marie a také jezuitského patrona sv. Ignáce, má totiž kromě dveří i dvě okna.

Přestože první zmínka o ní je z roku 1835, na vytesaném kříži nad vchodem lze vidět vytesaný jiný letopočet - 1760. Kaple je tak zřejmě starší.

Renovace bude muset být citlivá a odborně provedená. Jetřichovická radnice na ni získala dotaci díky sdružení MAS Šluknovsko a další peníze by měly přijít z českoněmeckého fondu Cíl 3.

"Doufáme, že to dobře dopadne. Celá renovace by měla stát 300 tisíc korun," řekl starosta.