Zelené náměstí vzniká v místě bývalých kasáren. Zbývá položit dlažbu, instalovat veřejné osvětlení, upravit zeleň, umístit vodní prvek a u komunikací dokončit finální asfaltovou vrstvu. | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

Louny vyhnaly firmu od opravy náměstí. Zakázku podsekla, tvrdí radnice

  • 0
Rekonstrukce Zeleného náměstí v Lounech se zastavila. Vítězná firma AFC Děčín podhodnotila finanční náklady zakázky, aby uspěla ve výběrovém řízení, a zahojit se chtěla na vícepracích. Radnice ale požadované dodatečné náklady odmítla uhradit a společnosti vypověděla smlouvu.

„Měli jsme pochybnosti, že nabídková cena není reálná a společnost si bude chtít přivydělat na vícepracích. Obavy se potvrdily v průběhu první a druhé etapy, kdy se firma snažila nadhodnotit práce nad rámec rozpočtu. Například za odstranění asfaltu z plochy náměstí požadovala cenu zhruba o milion vyšší, než která vzešla z výběrového řízení,“ uvádí příklad vedoucí správy majetku lounské radnice Blanka Sunkovská.

Firma podle ní navíc nedodržovala ani harmonogram prací. „Letos v létě měla být dokončena třetí etapa, firma s ní ale ani nezačala,“ poznamenala Sunkovská.

Rekonstrukci náměstí, jež vzniklo v místě bývalých vojenských kasáren, projektant odhadl na téměř 19,7 milionů korun. Firma AFC Děčín zakázku vyhrála s cenou skoro o šest milionů nižší – něco přes 13 milionů korun. V pořadí druhý zájemce nabízel provedení prací o 1,2 milionu korun dráž.

I když mělo město podezření, že firma zakázku takzvaně podsekla, ze soutěže ji podle Sunkovské vyřadit nemohlo.

„Podle zákona o veřejných zakázkách je jedním z kritérií pro hodnocení nabídek nejnižší cena. Nikde není stanoveno, co může být považováno za mimořádně nízkou nabídkovou cenu, ani to, jak vysoký rozdíl mezi první a druhou nabídkou může svědčit o úmyslném podhodnocení. Obecnou praxí se za mimořádně nízkou nabídkovou cenu považuje rozdíl mezi vítěznou cenou a průměrem nabídkových cen ostatních o 30 procent,“ podotkla Sunkovská.

Opravu náměstí dokončí jiná firma

Firma AFC Děčín odmítla zakázku komentovat. „Nebudeme se k věci vyjadřovat,“ vzkázal předseda představenstva společnosti Milan Tůma.

Radnice s firmou vypověděla smlouvu po dokončení druhé etapy, za provedené práce vyplatila 7,1 milionu. Na třetí etapu vypsala nové výběrové řízení. V něm uspěla lounská firma Ekostavby s cenou přes 8,4 milionu korun.

Stavební práce se mají opět rozběhnout v srpnu. Zbývá dokončit povrch náměstí – položit dlažbu, instalovat veřejné osvětlení, upravit zeleň, umístit vodní prvek a dokončit u komunikací finální asfaltovou vrstvu.

Projekt je financován z evropských peněz, dotace má pokrýt až 85 procent nákladů. Podle původního plánu měla být stavba hotova do poloviny září, to je teď ale nereálné. Termín byl proto na základě dohody mezi městem a poskytovatelem dotace posunut na konec října. Uzavřít vyúčtování a předložit závěrečnou zprávu musí město do konce roku.