Student archeologie Vojtěch Peksa  začišťuje základ původní čelní zdi gotického

Student archeologie Vojtěch Peksa začišťuje základ původní čelní zdi gotického kostela v Libyni. | foto: Martin Volf

Objevy z kostelíka v Libyni lidé uvidí jen den, pak zmizí pod podlahou

  • 2
Na Podbořansku mají v sobotu zájemci o historii a památky jedinečnou možnost navštívit kostel sv. Jiljí v Libyni a prohlédnout si nálezy, které objevili archeologové při jeho průzkumu. Poté budou pokračovat práce na záchraně kostela a objevy jako středověká truhla, hrob s nebožtíkem nebo středověké mince dělníci opět ukryjí pod podlahu.

"Pro laiky a děti asi budou nejzajímavější drobné mince nebo krypta s mrtvými. Pro mne jako archeologa je nejzajímavější stavebně historický vývoj kostela, který byl původně menší než nyní. Můžeme pozorovat, jak se vyvíjely základy nebo věž," přibližuje nálezy Martin Volf z Ústavu archeologické památkové péče severozápadních Čech v Mostě, který výzkum vede.

Historie kostelíka

Malý kostel sv. Jiljí v Libyni na Podbořansku pochází ze 14. století, později prošel barokní přestavbou, kterou nejspíš financoval tehdejší majitel ze šlechtického rodu Strojetických.

Tomu by odpovídala i výzdoba, neboť členové sdružení, které zchátralý kostel postupně opravuje, našli v roce 2009 na zdi fresku s erbem Strojetických ze 16. století.

Kostel se má po opravě za několik let stát unikátním muzeem vitráží, jaké není nikde v Evropě.

První objevy učinili už v prosinci a v lednu dobrovolníci z Lubence, kteří kostel zachraňují. Ti například objevili kryptu, v níž jsou kosterní zbytky několika lidí. Pochováni byli nejspíše v 17. století v době velké přestavby kostela. Dobrovolníci také narazili na několik mincí.

"Je patrné, že mají s památkami nějaké zkušenosti. Používali detektor kovů, což je dobře, protože jinak by drobné mince nemohli objevit," pochválil je archeolog Volf.

I nález mincí, přestože nejde o žádný poklad, je zajímavý. Podle všeho nebyly uložené schválně, spíš je poztráceli stavebníci při středověkých opravách. Jsou to peníze různé hodnoty i stáří, třeba feniky či krejcary.

"Vzhledem k tomu, že se jedná o kostel, je počet mincí docela velký. Je jich kolem desítky," podotkl Volf.

Zbývá prozkoumat hrob církevního hodnostáře

Jeho výzkum, při kterém mu pomáhá student archeologie z Podbořan Vojtěch Peksa, v minulých týdnech ukázal další zajímavosti. Jednak odhalil základy původního kostela, jednak se povedlo najít zbytek dřevěné truhly se zdobným kováním. Sloužila patrně k uschování cenností, když hrozilo nějaké nebezpečí.

Pohled do odkryté barokní krypty

Nejnovějším objevem je středověký hrob překrytý náhrobníkem v podobě břidlicové desky.

"Takhle se pohřbívali vyšší církevní hodnostáři. Protože není zdobený, mohl by pocházet ze 13. až 14. století. Ale zatím to nevíme, ještě jsme desku neodkryli," poznamenal Volf.

Co všechno už archeologové v kostele našli a k čemu bude dál sloužit, mohou lidé zjistit v sobotu od 10 do 16 hodin. V kostele jim nálezy přiblíží přímo archeologové i manželé Kantovi z Lubence, kteří vedou občanské sdružení Za záchranu kostela sv. Jiljí.

Všechny objevy skončí pod novou podlahou na konci dubna.