Reliéf znázorňující okolní krajinu v měřítku 1:760 je vyskládaný z kamenů...

Reliéf znázorňující okolní krajinu v měřítku 1:760 je vyskládaný z kamenů dovezených přímo z vyobrazených míst. Technická památka v zahradě domu v obci Zahrady u Krásné Lípy, kde Rudolf Kögler žil, je přístupná od května do září denně mimo soboty. | foto: Martin Krsek

Turisté opraví nejstarší naučnou stezku Česka s unikátní kamennou mapou

  • 3
Klub českých turistů opraví nejstarší naučnou stezku v Česku, kterou před 73 lety otevřel krásnolipský rodák Rudolf Kögler. Na své znovuobjevení čekala přes půl století, dnes je jedním z nejnavštěvovanějších míst Šluknovska. V provozu je znovu od roku 2006 a ročně ji navštíví tisíce lidí.

"Tabule už potřebují natřít, je také třeba obnovit značení. Něco udělaly povětrnostní vlivy, něco vandal, něco příroda," říká předseda Klub českých turistů v Krásné Lípě Václav Hieke.

Klub uspěl s žádostí o příspěvek u Ústecké komunitní nadace a fondu společnosti Centropol, od nichž dostal 30 tisíc korun. Celkové náklady ale budou třikrát vyšší. "Odhaduji je tak na sto tisíc," říka Hieke. Turisté proto osloví i další instituce.

S rekonstrukcí chce klub začít co nejdříve. "Peníze, které jsme dostali, utratíme ještě letos," plánuje Hieke. Celá oprava by mohla být hotová někdy v polovině příštího roku.

Rudolf Kögler pracoval v textilkách, vášní mu však byla geologie. Svou 12 kilometrů dlouhou stezku otevřel roku 1941. Sloužila do konce války, po odsunu německého obyvatelstva upadla v zapomnění. Až 65 let po jejím vzniku se ji podařilo obnovit a také rozšířit. Vznik 39 zastavení platila Evropská unie.

Stezku tvoří okruh okolo Krásné Lípy

"Původní trasa vedla z Doubice do Zahrad, tu dnešní tvoří 23kilometrový okruh okolo Krásné Lípy. Turista tak na ni může nastoupit kdekoli," říká Hieke.

Dříve také byla stezka zaměřená hlavně na geologii a jejím středobodem byla unikátní kamenná mapa, kterou Kögler dokončil roku 1937 u svého domu v Zahradách u Krásné Lípy. Jde o kopii okolní krajiny v měřítku 1:760, přičemž reliéf je vyskládaný z autentických nerostů z vyobrazených míst.

Obnovená stezka pojímá okolní krajinu šířeji, využívá její pestrosti a přiblíží třeba i rozhlednu Vlčí hora či zříceninu hradu Krásný Buk. "Trasa propojuje Lužické hory, Labské pískovce i České Švýcarsko, a je tak velmi rozmanitá," dodává Hieke.