Budovy kláštera jsou ve špatném stavu a na své využití teprve čekají, přilehlá...

Budovy kláštera jsou ve špatném stavu a na své využití teprve čekají, přilehlá klášterní zahrada však už prošla rozsáhlou rekonstrukcí v rámci projektu „Chrám chmele a piva" a slouží jako odpočinková zóna se zelení a hřištěm. /2013) | foto: Chrám chmele a piva Žatec

Žatec odložil stavbu cyklostezky, přednost dostala oprava kláštera

  • 2
Zastupitelstvo Žatce odložilo zahájení stavby cyklostezky, která byla v plánu investic pro rok 2013 mezi prioritami. Místo ní dostala přednost oprava další části střechy kapucínského kláštera. Náhradou cyklostezky za 5,5 milionu korun střechou za půldruhého milionu navíc město zvýšilo svou rezervu pro jiné plánované stavby.

"Nemám nic proti cyklostezce, ale nemyslím, že by měla být zvýhodněná proti jiným věcem. Na mysli mám hlavně západní část střechy kláštera, kde je z přízemí přes první patro vidět až do nebe. Jestli s tím rychle nebudeme něco dělat, tak se poškodí statika, nebo dokonce klášter spadne," řekl radní Petr Holodňák, který změnu navrhl.

Klášter v Žatci

Kapucínský klášter byl postavený v letech 1676 až 1684 u bývalé Červené brány na jižním předměstí Žatce.

Klášterní komplex se skládá z budovy konventu, kostela Korunování Panny Marie a klášterní zahrady.

Klášter zrušila v roce 1950 StB, v budově poté sídlila škola a posléze domov důchodců.

Od 80. let minulého století je klášter prázdný a chátrá. Společně se zahradou je majetkem města.

Jeho návrh podpořila většina zastupitelů i proto, že k cyklostezce se už v minulosti někteří z nich stavěli hodně kriticky. Část projektu Cyklostezky Ohře, konkrétně sedmikilometrový úsek, se totiž radnice rozhodla vybudovat sama, protože Ústecký kraj, který ji připravoval, se zatím k zahájení stavby ani nepřiblížil (o cyklostezce zde).

Hlavně opoziční zastupitelé v Žatci si myslí, že projekt mělo město kraji nechat celý a neutrácet své peníze. S odložením stavby prvního kilometrového úseku se nyní čeká i proto, že Žatec si podal žádost o dotaci ke Státnímu fondu dopravní infrastruktury. Pokud dotaci na jaře dostane, úsek se asi ještě letos udělá.

Na projížďku kolem Ohře se ale cyklisté mohou v Karlovarském a Ústeckém kraji vydat už nyní. Některé úseky jsou hotové, v severních Čechách třeba v okolí Kadaně. Jiné části jsou alespoň označené jako cyklotrasa, což platí pro úsek až k Lounům. Zbytek trasy k Litoměřicím se označí nejspíš v létě.

"Starostové sedmi měst a obcí, zástupci Klubu českých turistů a Ústeckého kraje se předběžně dohodli, že finančně podpoří instalaci chybějících směrových značek. Náklady doznačení cyklotrasy kopírující budoucí možnou cyklostezku se pohybují kolem 150 tisíc," uvedl místostarosta Žatce Jan Novotný.