Zřícenina hradu Rýzmburk u Oseka.

Zřícenina hradu Rýzmburk u Oseka. | foto: Michal Dvořák, 5plus2.cz

Na Rýzmburk se sjeli dobrovolníci z Evropy a Asie, hrad zčásti opravují

  • 0
Dobrovolníci z několika zemí Evropy a Asie se sjeli na tábor, jehož hlavním programem je částečná oprava zříceniny Rýzmburk. Někdejší středověké sídlo nad Osekem patří mezi nejrozsáhlejší hrady v Čechách.

Rozloha zastavěné plochy byla původně větší, než je tomu u nejznámějšího hradu Karlštejn. Se záchranou Rýzmburku v těchto dnech pomáhá devět dobrovolníků z Čech, Turecka, Ukrajiny, Číny, Polska a Španělska.

Rýzmburk

  • patří k největším a nejméně přestavovaným středověkým českým hradům
  • nejstarší zmínka o hradě je v listině z roku 1250
  • už v roce 1248 byla vystavěna jedna z věží
  • původními majiteli byli Hrabišici, kteří své panství v roce 1398 prodali míšeňskému markraběti
  • později ho vlastnili páni ze Sulevic, kteří se kolem roku 1538 usídlili v Duchcově a hrad začal chátrat

„Památky mám rád, ta práce mě baví. Těším se také, že mladým lidem ze zahraničí budu moct ukázat Česko,“ vysvětluje dobrovolník – vedoucí kempu Michal Zikmund.

Do Oseka dobrovolníky pozvalo vedení města, které hrad od Lesů ČR získalo před třemi lety.

„Snažíme se ho opravovat svépomocí, peněz je v rozpočtu málo. Možnost workcampu, kdy mladí lidé přijedou a pomohou nám s tím, nás opravdu zaujala,“ říká Matěj Benda, který se na radnici o opravy Rýzmburka stará.

Pracují za nocleh a jídlo

„Za jejich práci jim poskytneme stravu, ubytování, výklad o historii hradu a snad i nějaké zážitky. Provedeme je místním cisterciáckým klášterem a navíc během konání tábora se ve městě koná Osecká pouť, takže okusí i řemeslný trh, divadelní představení nebo poutní bohoslužby,“ dodává Benda.

Dobrovolníky do 28. srpna čeká nejprve odstraňování kopřiv a náletových dřevin, obnova přístupové stezky nebo čištění hradního zdiva od hlíny a třídění kamenů pro budoucí stavbu zdí.

„Od středy zde bude archeolog dělat průzkum v hradní kapli a dobrovolníci mu budou pomáhat. Také pro ně máme připravenou přednášku o historii a původních dispozicích hradu, což jim při práci pomůže,“ přibližuje Benda.

Letos to není první pracovní akce na hradě, v dubnu tu na pozvání Občanského sdružení na záchranu hradu Rýzmburk odborníci z ČVUT hledali zapomenutou chodbu z věže do oseckého kláštera (psali jsme o tom zde).

Sice objevena nebyla, ale jedna nalezená dutina na průzkum ještě čeká. Nad hradem také na jaře přelétalo letadlo s odborníky z ústecké Univerzity J. E. Purkyně. Pořizovali snímky zdiva, které poslouží památkářům.

Průzkum hradních věží

„Hlavní je důkladný průzkum korun hradních věží,“ upozorňuje předseda sdružení Jiří Kučera. Jak se bohužel ukázalo, stav hlavní hradní věže je havarijní.

Kučera tak chce jednat s hejtmanem, zda by se záchranou věže hradu ze 13. století kraj nepomohl. Podle prvních odhadů by totiž kvalitní zakonzervování a obnova věže měly stát 6 až 9 milionů korun.

„Je to opravdu hodně, ovšem je potřeba udělat speciální úchyty do skalního masivu, pak celou korunu rozebrat a znova ji postavit. Velký problém bude nahoru k věži také dopravovat maltu,“ líčí Kučera.

Pokud se podle něj se záchranou nezačne, věž se časem rozvalí a spadne.

„Nedávno z ní spadlo několik kamenů, trefily odpadkové koše za vstupem do hradu a ty se úplně rozletěly. Není divu, padají i třicetikilogramové kameny z 24 metrů vysoké věže, která je na skále,“ uzavírá Kučera.