Do domů na Máchově náměstí nebo v Zámecké ulici se začínají vracet nájemníci. Další činžáky nechala jejich majitelka Martina Ráchel Blahoušová zabezpečit, aby do nich nelezli narkomani a bezdomovci. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Horského domy v Děčíně, cíl narkomanů a zlodějů, čeká po letech oprava

  • 0
Zchátralé činžáky v Děčíně, které vlastnil kontroverzní podnikatel Jan David Horsky, znovu ožijí. Nyní je začala opravovat příbuzná, která část domů získala po smrti Horského v roce 2012.

Janu Davidu Horskému patřilo v Děčíně osmnáct domů. Po jeho smrti je zdědil syn, který šest z nich daroval své tetě Martině Ráchel Blahoušové. Právě ona nyní zchátralé činžáky začala opravovat a chtěla by, aby totéž udělal i Horského syn.

„Už teď se snažím, aby v mých domech bydleli slušní lidé, kteří mi je ohlídají. Opravuji byt po bytu, jde to poměrně pomalu už vzhledem k velkým nákladům. Domy byly totálně vybydlené. Všechno kovové z nich zmizelo, zábradlí, kliky, ale i trubky nebo elektroinstalace, všechno dřevěné, co šlo spálit,“ řekla Blahoušová.

Část zničených domů nechala rodina zabezpečit, aby do nich nelezli narkomani a bezdomovci.

„V dalších domech, na Máchově náměstí nebo v Zámecké ulici, mám obsazených asi třicet bytů. Musím přiznat, že ne vždy to jsou ideální nájemníci. Stalo se mi, že nově zrekonstruovaný byt opět zničili. Mám sice správce, ale ten nemůže být všude a pořád,“ dodala Blahoušová.

Dobrovolníci shánějí slušné nájemníky

I proto uvítala nabídku skupiny dobrovolníků, kteří ji pomohou vybrat solidní nájemníky.

„Naší snahou je, aby se z Děčína zase stala dobrá adresa. Pokud bude potřeba sehnat nájemníky do opravených bytů, jsme schopni s jejich výběrem pomoci. Nepřejeme si, aby do města přišli další lidé, kteří vše ničí a neumí nebo nechtějí dodržovat pořádek a pravidla slušného soužití,“ řekla jeden ze členek skupiny Olga Vonková.

I městská policie zaznamenala v domech Horského zlepšení.

„Řadu let strážníci domy kontrolovali denně. Počet lidí, které jsme tam chytli, snad ani nejde spočítat. Byli to bezdomovci, narkomani i zloději, šli pro zbytky železa. Teď je to rozhodně lepší, hlavně už se dá se správci těchto objektů komunikovat, pokud se vyskytnou nějaké problémy,“ potvrdil zástupce ředitele městské policie Tomáš Pavlík.

Jan David Horsky koupil od města osmnáct domů v roce 2001 za osmnáct milionů korun. Po nájemnících chtěl podepsat nové smlouvy s vyšším nájemným. To ale lidé nechtěli udělat, z některých se stali neplatiči a Horsky postupně nechal zavřít vodu, odpojit elektřinu a plyn. Řada případů se dostala až před soud.

Horsky koupil domy i v ulici Na Nivách v ústecké čtvrti Předlice. Ty jsou zdevastované stejně, ale opravy se nedočkají. Blahoušová uvedla, že už samotná koupě byla příliš velkým soustem a na rekonstrukci zdevastovaných domů v současné době nemá rodina peníze.