Materiál z ostravských lagun vysypává nakladač z hermeticky uzavřených

Materiál z ostravských lagun vysypává nakladač z hermeticky uzavřených kontejnerů do zaplachtovaných nákladních aut. Denně takto vyloží během 10 hodin vlak o 22 vagonech, tedy 66 kontejnerů o celkové váze 1350 tun. Odpad se od vlaku převáží na skládku, odkud bude mířit ke spálení do cementárny v Čížkovicích u Lovosic. | foto: Celio, a.s.

Opozice v Litvínově žádá kvůli kalům referendum, chce znát hlas lidu

  • 1
Má město Litvínov aktivně využít všech prostředků, aby zabránilo dlouhodobému skladování jedovatých kalů z Ostravska na skládce Celio? Takovou otázku chce lidem v referendu položit litvínovská opozice. Návrh předloží na jednání zastupitelstva v prosinci, vedení radnice se však k záměru staví chladně.

Opoziční sociální demokraté se pokusili prosadit referendum již na mimořádném zastupitelstvu zabývajícím se kaly na počátku listopadu, ale neuspěli.

"Rozhodli jsme se návrh znovu předložit na jednání v prosinci. Teď proběhne spalovací zkouška v Čížkovicích, nějaké kroky chystá i vedení kraje. Uvidíme a pokusíme se prohlasovat návrh na referendum znovu. Proto ani neprobíhá žádná masová kampaň se sbíráním podpisů, myslíme si, že zastupitelé by tímto způsobem měli chtít názor obyvatel města poznat," uvedl Martin Klika z litvínovské opoziční ČSSD.

Kaly na severu

110 tisíc tun kalů z ostravských lagun přeměněných přidáním vápna na palivo nazvané Geobal 4 se na skládku Celio má vozit do konce roku. Jde vždy o jeden vlak z Ostravy denně. Během následujících šesti let tu bude materiál uložen a postupně spalován v cementárně Lafarge v Čížkovicích u Lovosic. Jde o likvidaci starých ekologických zátěží, za níž platí stát miliardy sdružení Čistá Ostrava.

Vedení Litvínova je ale k vyhlášení referenda o kalech hodně zdrženlivé. "Jsme v zastupitelstvu rozděleni, a pokud taková kontroverzní věc je, tak ji opozice využije," reagoval starosta Milan Šťovíček.

"Už jsme udělali hodně kroků, abychom měli garanci, že tu kaly nezůstanou a že se vše kolem nich děje v souladu s bezpečnostními pravidly a správně. Pokud opozice něco chystá, nenechám se znervóznit a budu pokračovat v tom, jak v otázce kalů město postupuje," dodal Šťovíček.

Kraj prověří povolení

Litvínovský zastupitel Martin Klika je zároveň krajský radní. Proto mohl naznačit, že určité opatření týkající se ukládání a zpracování kalů v regionu se může připravovat i na krajské úrovni.

Kraj přitom nemá příliš možností, co se situací dělat. Pravděpodobně proto začne s prověřováním integrovaných povolení, která mají cementárna Lafarge v Čížkovicích u Lovosic, kde se má materiál z lagun pálit, a skládka Celio, sloužící jako šestiletý mezisklad tohoto odpadu.

"Krajský odbor životního prostředí se na základě usnesení rady kraje bude tímto zabývat," sdělila krajská mluvčí Magdalena Hanáčková.

Proti pálení kalů z ostravských lagun v cementárně Lafarge v Čížkovicích u Lovosic se na severu Čech zvedla vlna odporu. V pátek v Teplicích kvůli tomu proběhla první demonstrace, následující den lidé protestovali v Litoměřicích. (čtěte zde)