Jaroslav Klimt z Vaňova ukazuje prasklinu a vypouklinu na zdi, která drží svah nad domy. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Nad domy obyvatel ústeckého Vaňova praská zeď, která drží obří sesuv

  • 14
Obyvatele Skalní ulice v ústecké části Vaňov děsí mohutný svah, který se nad jejich domy už mnoho let zvolna sesouvá. V pohybu mu brání betonová zeď, ta ale kvůli tlaku zeminy na několika místech praská. Město ji nyní nechává zpevnit, místním ale ochrana připadá nedostatečná.

„Zeď praská a na několika místech je vypouklá,“ ukazuje Jaroslav Klimt na praskliny ve zdi, pod níž stojí jeho dům. Devatenáct let pracoval jako stavební dozor a v oboru se podle svých slov vyzná. Aby doložil, jak se zeď tlakem zeminy deformuje, přikládá ke zdi vodováhu. Vypouklina je zřetelná.

Zeď vyrostla zhruba před dvaceti lety, kdy se svah dal do pohybu. „V hloubce osmi deseti metrů je skála a na ní vrstva jílu. Když zaprší, svah po jílu začne klouzat,“ přibližuje Klimt.

Před dvaceti lety svah splýval s profilem cesty pod ním, teď je vidět, že se za zeď nahrnulo tolik zeminy, že už výšku zdi dokonce převyšuje.

„Podle vyjádření České geologické služby byl, je a bude tento sesuv veden jako aktivní,“ poznamenala mluvčí ústecké radnice Romana Macová.

Město se snaží svah zajistit a monitorovat jeho pohyb. Od letošního července na něm pracují dělníci, práce mají skončit do konce roku.

Dělníci zeď ukotvili ke skále

„Myslel jsem si, že zeminu odtěží, aby zdi ulehčili. Dělníci ale místo toho jen zasadili do zdi kotvy s lany,“ komentuje postup prací Klimt.

Jeden z dělníků pracujících u svahu se ho ve středu snažil uklidnit. „Ta lana vedou až do skály, to bude stačit,“ ukazoval.

S takovým ujištěním ale Klimt spokojený není. „To určitě nebude stačit. Ta zeď nevydrží. V žádném případě. A pak tady bude ohrožených šest sedm domů,“ tvrdí.

Na svahu pracuje firma AZ Sanace. Člen její správní rady Jakub Zavoral říká, že zabezpečení je dostatečné. „Jakékoliv obavy obyvatel pod sesuvem je rozhodně možné vyloučit,“ říká.

Město vypsalo výběrové řízení na sledování sesuvu

Dělníci kromě opravy zdi upravují terén, opravují poškozené kotvy opěrné zdi, budují oplocení a novou přístupovou cestu. „Práce jsou zaměřené na údržbu stávajícího stavu a odvodnění čela sesuvu, čímž dojde ke zlepšení stabilitních poměrů v sesuvném území,“ poznamenal Zavoral.

Podle něj je zcela běžné, že se konstrukce, u níž se počítá s pohybem zeminy nebo hornin, monitoruje a na základě měřených hodnot zvyšuje její pevnost. 

„Postup, kdy se konstrukce různě zesiluje, například kotvením, není vůbec neobvyklý,“ řekl.

Pod pilíři se staví také ochranný plot ze železničních pražců. „Řeší se také vybudování nového monitorovacího systému zaměřeného na sledování vývoje deformací sesuvu a opěrné zdi,“ doplnila mluvčí Macová.

Ústecký magistrát už také vypsal veřejnou zakázku na zajištění monitoringu sesuvu, který bude sledovat pohyb svahu i trhliny ve zdi.