Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Karel Pešek, MAFRA

Koalice v Ústí stále nedokázala prosadit svou prioritu a omezit hazard

  • 2
Nejspíš až po prázdninách dostanou zastupitelé v Ústí nad Labem návrhy vyhlášek k omezení hazardu, které bylo jedním z největších témat před loňskými komunálními volbami. Rada města měla návrhy projednat do konce května, má ale zpoždění.

„Stále nám chybí vyjádření antimonopolního úřadu, které je poslední součástí dokumentu. Jinak je dokument připraven a bude předložen v nejbližších dnech koaličnímu klubu a radě,“ řekl ke zdržení náměstek primátora Martin Hausenblas z PRO! Ústí, který je za přípravu návrhů vyhlášek zodpovědný.

Návrhy regulace

Ve městě je v současnosti 109 adres, na nichž lze provozovat herny. Nachází se v nich mezi 700 a 800 automaty.

Dva existující návrhy regulačních vyhlášek by měly jejich počet značně srazit. Návrh centrální herny počítá se stropem 100 automatů, druhý návrh jich dovoluje maximálně 200.

O podobě regulace hazardu budou zastupitelé hlasovat pravděpodobně na svém zářijovém zasedání.

Návrhy nechal vypracovat dva. První počítá s tím, že v areálu parkovacího domu pod Mariánskou skálou vznikne jedna velká centrální herna. Druhý návrh předpokládá vymezení zón, kde nesmí být herny provozovány, stanovení maximálního a minimálního počtu automatů ve městě a dalších dílčích omezení.

Hausenblas návrhy regulace hazardu předloží radě města ve středu. „Následně se vyjádří městské obvody a ministerstvo vnitra. Po zapracování připomínek bude materiál předložen zastupitelstvu. Bohužel to je proces, který musí předcházet přijetí obecně závazné vyhlášky,“ uvedl náměstek.

Na nejbližší zasedání zastupitelstva 24. června se tak už materiál s velkou pravděpodobností nedostane. Další zasedání bude až v září a zastupitelstvo by tak o regulaci hazardu hlasovalo až deset měsíců od vzniku koalice, která měla omezení heren jako jednu z priorit.

„Jsem znepokojen povolebním vývojem tématu hazard. Očekával jsem, že se vedení města vzhledem k zásadnosti tématu a silné vůli občanů pro změnu zasadí o dořešení této otázky mnohem rychleji,“ komentuje to aktivista Václav Pištora, který inicioval referendum o zákazu hazardu ve městě.

Nemyslím si, že to je prioritní problém lidí, říká primátor

Referendum bylo kvůli nízké účasti neplatné. Primátor Josef Zikmund z ANO tím zdůvodňuje, proč podle něj regulace hazardu nespěchá.

„Když se podíváte, kolik lidí přišlo k referendu a zajímalo je, nemyslím si, že to je prioritní problém lidí,“ sdělil.

I když ale volební účast nestačila, pro zákaz hazardu se v referendu vyslovilo přes 12 tisíc lidí, což je více voličů, než hlasovalo pro celou koalici ANO a PRO! Ústí.

„Občané považují herny za zásadní problém,“ upozorňuje proto Pištora. Zpoždění regulace podle něj přinese další sociální problémy.

„Představitelé města by se měli finálně rozhodnout, zda herny skutečně chtějí urgentně dořešit. V opačném případě se jejich postoj neslučuje se setrváním ve vedení města,“ podotkl Pištora.

Hnutí PRO! Ústí dokonce původně deklarovalo, že hazard úplně zakáže. Od toho nakonec z ekonomických důvodů ustoupilo, město má totiž na výnosech z heren asi 50 milionů korun ročně. I tím náměstek Hausenblas argumentuje, proč se regulace hazardu tak vleče.

„Jelikož prověřujeme dvě filozoficky odlišná řešení stavěná na míru tohoto města, byla třeba řada jednání a konzultací. Nemůžeme si dovolit podcenit pečlivou přípravu,“ zdůvodnil Hausenblas.