Olympiáda dětí a mládeže se bude v lednu konat už posedmé. Ústecký kraj převzal štafetu od Vysočiny, kde se akce konala v roce 2014. (Ilustrační snímek)

Olympiáda dětí a mládeže se bude v lednu konat už posedmé. Ústecký kraj převzal štafetu od Vysočiny, kde se akce konala v roce 2014. (Ilustrační snímek) | foto: Michal Sváček, MAFRA

Olympiáda mládeže se musela přestěhovat na Cínovec, nebyly peníze

  • 0
Pořadatelé Olympiády dětí a mládeže 2016 v Ústeckém kraji museli čtyři měsíce před zahájením vyřešit zásadní komplikaci. Podle původního plánu měli mladí lyžaři závodit na tratích na Novém Městě v Krušných horách, jenže tam se nepodařilo zajistit odpovídající zázemí. Důvodem jsou peníze.

„Možná trochu naivně jsme si mysleli, že když je tady taková akce, snáz seženeme peníze a něco se tady vybuduje. Bohužel,“ říká Zdeněk Gruncl, předseda lyžařského oddílu TJ Lokomotiva Teplice, kterému patří tratě na Novém Městě, technika i běžecký areál. Děti z Lokomotivy navíc náleží mezi nejlepší v zemi v běžeckém lyžování a na olympiádě budou hlavními severočeskými nadějemi ve svých kategoriích.

Na Novém Městě je ale zázemí pouze pro pořádání menších víkendových závodů. Na tak velkou akci, jakou je dětská olympiáda, by byla zapotřebí řada vylepšení. Je nutné vybudovat silnou přípojku vysokého napětí, která by unesla osvětlení, zasněžování, provoz počítačů a další techniky. Dále položit novou příjezdovou silnici, upravit terén pro biatlonovou střelnici a postavit z buněk servisní zázemí pro sportovce, ohřívárnu a toalety, které v areálu chybí.

Zdejší lyžaři se proto snažili běžecký areál vylepšit už v roce 2012. Tehdy požádali o 30 milionů korun z dotačního úřadu ROP Severozápad. Neuspěli. Po čase přišli s úspornou variantou za sedm milionů korun.

„Jenže se změnila pravidla a podmínkou bylo, že v obci, kde se mají peníze investovat, má žít alespoň 1 500 lidí. Proto jsme nakonec žádost o evropské peníze ani nedávali,“ podotkl Gruncl. Nové Město spadá pod Moldavu a v obou obcích žije zhruba necelých tři sta obyvatel, takže podmínku zdaleka nemohly splnit.

Lyžaři vnímali dětskou olympiádu jako svoji šanci

Když loni na podzim Ústecký kraj vyhrál pořádání dětské olympiády, lyžaři se domnívali, že je to jejich šance. Nakonec vypracovali nový projekt a požádali o dva miliony z fondu Ústeckého kraje. „Krajští zastupitelé to ale letos na konci června zamítli,“ řekl Gruncl.

To byl konec nadějí. „Náš klub sám nemá tolik peněz, aby areál vylepšil,“ dodal Gruncl.

Mluvčí Ústeckého kraje Lucie Dosedělová namítá, že kraj schválil peníze pro sportoviště a také je pošle. Podle Gruncla jde zhruba o 300 tisíc korun pro klub a milion pro obec, kde se závody uskuteční. „Ale to jsou peníze na provoz, přímo na ty hry. Nikoli na investice,“ poznamenal Gruncl.

Český lyžařský svaz proto nakonec sám informoval vedení kraje, že nutné změny, opravy a vylepšení se v Novém Městě nezdaří. A navrhl náhradní variantu. Běžci a biatlonisté se utkají na Cínovci.

„Peníze, které měla dostat TJ Lokomotiva Teplice a obec Moldava (pod kterou Nové Město spadá), proto dostane Dubí (pod níž spadá Cínovec),“ sdělila Dosedělová.

Z hotelu na sportoviště nesmí být dál než 25 kilometrů

Cínovec byl jedinou možnou volbou. „Sportovci budou bydlet v Teplicích v hotelu Panorama, proto byl zájem, aby běžecké disciplíny a biatlon zůstaly v teplickém okrese a nemuseli jsme sportovce vozit daleko,“ podotkla náměstkyně hejtmana Jana Vaňhová, která má organizaci olympiády na starosti.

Ústecký kraj se navíc už ve smlouvě s Českým olympijským výborem zavázal, že vzdálenost z hotelu na sportoviště nebude delší než 25 kilometrů.

Poblíž Cínovce je Altenberg, kde trénují němečtí reprezentanti v biatlonu. V případě mimořádně nepříznivých podmínek by se závody mohly přesunout právě tam, neboť tamní technika umožňuje připravit tratě i pro případ, že by nepadla ani vločka.

„Jsme rádi, že se to všechno vyřešilo ještě v září,“ uvedla mluvčí kraje Dosedělová. Ústecký kraj totiž ještě nenechal natisknout plakáty, letáky a další propagační předměty, na nichž bude uveden harmonogram i místa konání. „To budeme dělat až na podzim,“ dodala Dosedělová.

Nové Město je ovšem uvedeno ve smlouvě mezi Ústeckým krajem a Českým olympijským svazem. Krajské zastupitelstvo proto muselo schválit změnu a ke smlouvě se bude muset podepsat dodatek.