Zchátralé sektorové centrum padlo v roce 2009. Nyní je na jeho místě...

Zchátralé sektorové centrum padlo v roce 2009. Nyní je na jeho místě sportoviště. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Ústí se snaží zrušit rozsudek, že má vrátit miliony za zničenou stavbu

  • 5
Město Ústí nad Labem se snaží u krajského soudu zvrátit rozsudek, podle kterého má po dvaceti letech vrátit 19,5 milionu korun a navíc zaplatit úroky. Peníze zaplatila firma PK Real za Sektorové centrum na Severní Terase. Město ho však časem získalo zpět a nechalo zbourat, peníze však nevrátilo.

„Město dostalo peníze na účet, pracovaly pro něj a pracují, má z nich užitek,“ poznamenal u odvolacího soudu právník PK Real Rudolf Axmann.

Sektorové centrum

Se stavbou sektorového centra v Ústí nad Labem se začalo na konci 80. let minulého století.

Podle socialistických plánovačů měl areál sloužit k občanské vybavenosti obyvatel sídlišť Severní Terasa, Skřivánek a Dobětice.

Měly zde být obchody, restaurace, kino, pošta či knihovna.

Po změně režimu v listopadu 1989 byla stavba kvůli nedostatku peněz přerušena.

V červnu dal ústecký okresní soud firmě za pravdu a vyčíslil, že jí má město vyplatit i s úroky 28,8 milionu korun (rozhodnutí soudu zde). Město s tím nesouhlasí a odvolalo se.

Počátek sporu sahá do dubna 1994. Společnost PK Real tehdy podepsala s městem smlouvu, že za 40 milionů korun koupí v ústecké čtvrti Severní Terasa rozestavěnou stavbu, pro kterou se vžilo označení Sektorové centrum. Chtěla z ní vybudovat obchodní dům.

Společníci firmy postupně poslali tři splátky, pak ale vypukly spory uvnitř firmy i mezi ní a městem a zbylou částku už firma nedoplatila.

Na vrácení stavby městu se obě strany nedohodly. Spor skončil u soudu, který rozhodl, že kupní smlouva od začátku neplatí, protože PK Real začal právně existovat až dva dny po jejím podpisu. V roce 2008 tak stavbu přiřkl městu.

Město argumentuje tím, že stavba ztratila hodnotu

PK Real se už mezitím, od roku 2002, začal domáhat vrácení vyplacených peněz. Ústí nad Labem je ale vydat odmítá.

Právní zástupkyně města Miloslava Coufalová namítá, že peníze vracet nelze, protože stavba postupem let zchátrala a znehodnotila se. Odkázala na posudky znalců, podle kterých stavba původně oceňovaná na 87 milionů ztratila na své hodnotě 61 milionů korun.

„Nebyla to firma PK Real, kdo zavinil chátrání objektu. Firma od města neobdržela dokumentaci, aby mohla dál pracovat, stavbu dokončit nebo ji udržovat,“ argumentoval u krajského soudu právník Axmann. Dodal, že město firmě ve skutečnosti staveniště nikdy nepředalo.

Před soudem vystoupili také znalci, kteří stavbu posuzovali v roce 1993 a pak v roce 2005. Ti ale tehdy s firmou PK Real vůbec nespolupracovali, a navíc připustili, že ani oni neměli k dispozici úplnou dokumentaci.

Rozsudek padne za týden

Právnička města Coufalová také namítla, že případ už může být promlčený. Navíc zpochybnila, zda má na vrácení peněz nárok skutečně PK Real, neboť platby posílal jeden ze společníků a nebylo podle ní prokázáno, že je posílal za firmu.

Právník Axmann však následně citoval z listin, v nichž je patrné, že zástupci města dobře věděli, kdo a proč mu peníze posílá.

Rozhodnutí krajského soudu padne 18. prosince.