Divoká prasata se nejlépe přizpůsobila novým podmínkám, proto jsou přemnožená. (Ilustrační snímek) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Myslivci začínají kolem Ústí střílet divočáky, uvítali by celoroční hon

  • 32
Myslivci v Ústí nad Labem se chystají na divočáky. Přemnožená prasata ztrácí přirozený ostych a z lesů a luk se stahují čím dál blíž k městu, kde hledají obživu. Ústecká myslivecká sdružení se proto dohodla pořádat společné hony na černou zvěř.

"Střílí se, co to dá, ale je jich moc," říká Ladislav Cimfl, předseda mysliveckého sdružení Diana, které se podél severního okraje města snaží korigovat stavy černé zvěře nejvíc. Od dubna do října členové Diany ulovili 77 divočáků, celkem jich v Ústí a okolí padlo 524 kusů.

Proč je divočáků tolik, na to podle Cimfla není jednoduchá odpověď. "Nejlépe se přizpůsobili novým podmínkám. Vemte si, že už selata, kterým není ani rok a jsou tudíž ještě děti, už mají vlastní selata," říká Cimfl.

Myslivci navíc už několik let upozorňují, že prasata mají ve svém přirozeném prostředí čím dál méně potravy. Chybí obdělaná pole, na nichž zvěř mohla spásat zbytky plodin, z lesů už kvůli tomu zmizely křoviny a houštiny a myslivci je dokrmovat nestíhají. Proto se divočáci vydávají až na sídliště, kde hledají jídlo v odpadcích.

Myslivci by navíc uvítali, kdyby se divočáci mohli střílet celoročně, a nikoli jen tehdy, kdy je to povolené. Společné hony začínají v sobotu a v různých lokalitách budou probíhat až do ledna.

"V době konání honů doporučujeme občanům zvýšenou opatrnost, na místě musí dbát pokynů myslivců," stojí na webu města spolu s rozpisem, kdy a kde budou myslivci lovit.

Lidé mají zničené zahrady a bojí se nákazy

Na odstřel divočáků se myslivci chystají třeba do Malečova u Ústí.

"Škoda, že divočáci se na Malečově mají střílet jen jeden den, to toho myslivci moc nestihnou. Sedět by tu měli alespoň týden. Bydlíme u lesa a máme neustále zničenou zahradu. Rozryjou trávník, sežerou kytky, vytrhnou a ožerou okrasné stromky," zlobí se obyvatelka Malečova.

Víc než zeleň ji ale děsí choroba, kterou mohou divoká prasata přenášet. "Velký strach mám o psa, ta nová vzteklina od divočáků je strašná a psa prostě v každou chvíli neuhlídáte," dodala.

Mluví o Aujeszkyho nemoci neboli pseudovzteklině, jejíž virus mohou mít v sobě právě divočáci. Pro ně nebezpečný není, ale pokud se jím nakazí psi, do dvou dní umírají. Virus se přenáší kontaktem, ukrývá se v mase, prasečích slinách i výkalech.

V Ústeckém kraji bylo od srpna 2011 do května 2012 odebráno 117 vzorků a pozitivních bylo 40 procent, což je nejvíc ze všech regionů v Česku.

Takhle řádili divočáci v zahrádkách v Ústí nad Labem

6. září 2010